দীপাৱলী পূজাৰ সময়ত ভূলটো নকৰিব এনে কাম , মা লক্ষ্মীৰ খং উঠে..

দীপাৱলী ২০২৩ লক্ষ্মী পূজাৰ নিয়ম : ধনতেৰাছৰ দিনটোৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে ৫ দিনীয়া দীপাৱলী উৎসৱ। আজি ১২ নৱেম্বৰত দীপাৱলী উদযাপন কৰা হৈছে। সেইদিনা প্ৰদোষ কালত ৰীতি-নীতি অনুসৰি দেৱী লক্ষ্মীক পূজা কৰা হ’ব, যাতে ধন-সম্পত্তি, সুখ, মহিমা আদিৰ বৃদ্ধি হয়। দৰিদ্ৰতা দূৰ হওক, উপাৰ্জনৰ উৎস বৃদ্ধি হওক, কোষাগাৰ সদায় টকাৰে ভৰি থাকক। দীপাৱলীৰ দিনা লক্ষ্মী পূজাৰ নিয়মবোৰ মনত ৰাখিব লাগে। যদি আপুনি নিয়মিতভাৱে দীপাৱলীৰ পূজা নকৰে তেন্তে দেৱী লক্ষ্মীয়ে আপোনাৰ ওপৰত খং উঠিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি আৰ্থিক সংকটে আগুৰি ধৰিব পাৰে বা অসহায় হৈ পৰিব পাৰে। তিৰুপতিৰ জ্যোতিষী ড° কৃষ্ণ কুমাৰ ভাৰ্গৱৰ পৰা জানি দীপাৱলীত লক্ষ্মী পূজাৰ নিয়ম কি? লক্ষ্মী পূজাৰ সময়ত কি কৰিব আৰু কি নকৰিব? ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

দীপাৱলী ২০২৩: লক্ষ্মী পূজাৰ নিয়ম

১/ দীপাৱলীৰ লক্ষ্মী পূজা সদায় প্ৰদোষ কালতহে কৰিব লাগে। সূৰ্যাস্তৰ পিছত প্ৰদোষ পিৰিয়ড আৰম্ভ হয়। দীপাৱলীৰ সূৰ্যাস্ত হব সন্ধিয়া ০৫:২৯ বজাত।

২) দেৱালীৰ পূজাৰ সময়ত পদুমত বহি থকা লক্ষ্মী দেৱীৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰক। স্থায়ী ধন-সম্পত্তি লাভ কৰিবলৈ লক্ষ্মী দেৱীৰ সৈতে গণেশক পূজা কৰক।

৩) পূজাৰ বাবে কেৱল লক্ষ্মী-গণেশৰ মূৰ্তি সুখী ভংগীমাত লোৱা। মূৰ্তিটো ধুনীয়া আৰু ভৱিষ্যৎ হ’ব লাগে। তেওঁলোকৰ বৈশিষ্ট্যবোৰ শুদ্ধ হ’ব লাগে। নিস্তেজ মূৰ্তি কিনিব নালাগে। ভগৱান গণেশৰ মূৰ্তিটো বাওঁফালে মুখ কৰি এটা ট্ৰাংক লৈ থাকিব লাগে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

৪) পূজাৰ সময়ত মনত ৰাখিব যে মূৰ্তিটো ভাঙিব নালাগে। পূজাস্থলীত লক্ষ্মী আৰু গণেশৰ মাত্ৰ এটা মূৰ্তি থাকিব লাগে। একেজন ঈশ্বৰ বা দেৱীৰ এটাতকৈ অধিক মূৰ্তি নাৰাখিব। তাৰ পৰা পুৰণি মূৰ্তিটো আঁতৰাই পিছত বিসৰ্জন দিব।

৫) লক্ষ্মী পূজাত কমলগতা, ৰঙা গোলাপ, পদুম ফুল, কুমকুম, ভাৰমিলিয়ন, অক্ষত, ধূপ, দীপ আদি ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

৬) লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদ পাবলৈ পূজাৰ সময়ত দেৱী লক্ষ্মীক হালধীয়া গৰু অৰ্পণ কৰিব লাগে। পূজাত শংখৰ খোলা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

৭) দীপাৱলীৰ দিনা খিল-বতাশে, গাখীৰৰ চাউল বা মাখানা, গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰী যিকোনো বগা মিঠাইৰ পৰা তৈয়াৰী খীৰ দেৱী লক্ষ্মীক অৰ্পণ কৰিব।

৮) দেৱী লক্ষ্মী আৰু ভগৱান গণেশৰ বাবে ঘিউৰ দীপ জ্বলোৱা। দেৱ-দেৱীক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ ঘিউৰ দীপ জ্বলোৱা হয়। নিজৰ ইচ্ছা পূৰণৰ বাবে তিল তেল বা সৰিয়হৰ তেলৰ লেম্প জ্বলাই দিব। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

৯) আৰ্থিক সংকটৰ পৰা সকাহ পাবলৈ দেৱী লক্ষ্মীয়ে ৭ বা ৯ উইক ঘিউৰ লেম্প জ্বলাব লাগে। দীপাৱলীত লেম্প জ্বলাবলৈও লিনচিড অইল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত ৰাহু আৰু কেতুৰ কুপ্ৰভাৱ দূৰ হয় আৰু লগতে কুচক্ষুও দূৰ হয়।

১০) যদি আপুনি লক্ষ্মী মন্ত্ৰ জপ কৰিব বিচাৰে তেন্তে কমলগতা ৰোজাৰী ব্যৱহাৰ কৰক।

দীপাৱলী ২০২৩ লক্ষ্মী পূজা মুহুৰাট

১২ নৱেম্বৰত লক্ষ্মী দেৱী পূজাৰ শুভ সময় সন্ধিয়া ০৫:০৭ বজাৰ পৰা সন্ধিয়া ০৬:৫৭ বজালৈ।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment