মাহেকীয়াৰ সময়ত যোনিৰ গোন্ধ বাঢ়ে নেকি? ইয়াৰ পৰা আঁতৰি থকাৰ উপায় জানি লওক।

পিৰিয়ডৰ সময়ত যোনিৰ পৰাও অস্বাভাৱিক গোন্ধ ওলাব পাৰে, যিটোৱে যথেষ্ট বিৰক্তিকৰ হ’ব পাৰে। ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ সময়ত অসাৱধানতা। গতিকে ইয়াৰ কাৰণ আৰু ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ উপায় জানি লওক।

পিৰিয়ডৰ তেজৰ নিজস্ব গোন্ধ থাকে। কিন্তু কিছুমান মহিলাৰ মাহেকীয়াৰ সময়ত যোনিৰ পৰা ইমানেই গোন্ধ ওলাবলৈ ধৰে যে লাজ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আজিকালি মহিলাসকলে মানুহৰ কাষত থিয় হৈ বহিবলৈ বহুত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয়। পিৰিয়ডৰ সময়ত যোনিৰ পৰাও অস্বাভাৱিক গোন্ধ ওলাব পাৰে, যিটোৱে যথেষ্ট বিৰক্তিকৰ হ’ব পাৰে। ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ সময়ত অসাৱধানতা।

পিৰিয়ডৰ সময়ত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ গুৰুত্ব সৰ্বাধিক। ইয়াৰ উপৰিও আন বহুতো কাৰক আছে যিবোৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগিব। অন্যথা মাহেকীয়াৰ সময়ত সংক্ৰমণ, দুৰ্গন্ধ আদিৰ দৰে আন বহুতো সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। পিৰিয়ডৰ যোনিৰ গোন্ধৰ কাৰণ জানিব পাৰিলে ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো সহজ হৈ পৰে।

এই বিষয়ত হেল্থ শ্বটছে গুৰুগ্ৰামৰ চি কে বিৰলা হাস্পতালৰ প্ৰসূতি আৰু স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ আস্থা দয়ালৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। পিৰিয়ডৰ সময়ত গোন্ধ ওলোৱাৰ কাৰণ বুজাই দিয়াৰ লগতে ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কিছু টিপছও দিছে চিকিৎসকে। গতিকে এই বিষয়ে অধিক বিশদভাৱে জনাওক।

পিৰিয়ডৰ গোন্ধৰ কাৰণ জানি লওক

১) মাহেকীয়াৰ সময়ত হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন
আপোনাৰ চক্ৰৰ সময়ত ইষ্ট্ৰজেন আৰু প্ৰজেষ্টেৰনৰ মাত্ৰাৰ পৰিৱৰ্তনে আপোনাৰ যোনিৰ পি এইচ ভাৰসাম্য সলনি কৰিব পাৰে। ফলত বেয়া দুৰ্গন্ধৰ সন্মুখীন হয়।

২) বেক্টেৰিয়াৰ ক্ৰিয়া
আপোনাৰ মাহেকীয়া চক্ৰৰ সময়ত যোনিৰ পৰা ওলোৱা তেজ বেক্টেৰিয়াৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিব পাৰে। বেক্টেৰিয়াই তেজ ভাঙি পেলায়, আৰু এই প্ৰক্ৰিয়াত কিছুমান যৌগ নিৰ্গত হয়, যিয়ে যোনিৰ দুৰ্গন্ধত অৰিহণা যোগায়। এইটো এটা স্বাভাৱিক প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়া। কিন্তু কেতিয়াবা প্ৰচণ্ড বা অস্বাভাৱিক গোন্ধ ওলাব পাৰে।

৩/ ব্যক্তিগত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাক আওকাণ কৰা
এটা ভাল পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ ৰুটিনে পিৰিয়ডৰ গোন্ধ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। পিৰিয়ডৰ সময়ত যোনিত ঘাম, মৃত ছালৰ কোষ আৰু বেক্টেৰিয়া বহু সময়লৈকে জমা হৈ থাকে, যাৰ ফলত দুৰ্গন্ধ আৰু বেছি বেয়া হ’ব পাৰে। কেৱল নিয়মীয়াকৈ গা ধুই, পৰিষ্কাৰ আণ্ডাৰৱেৰ, আৰু সময়ে সময়ে চেনিটেৰী প্ৰডাক্ট সলনি কৰিলেই আপুনি ঋতুস্ৰাৱৰ দুৰ্গন্ধ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

ইয়াত জানি লওক কিছুমান সাধাৰণ ধৰণৰ পিৰিয়ডৰ গোন্ধ

পিৰিয়ডৰ গোন্ধ হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন, বেক্টেৰিয়াৰ তেজৰ সংস্পৰ্শ আৰু ব্যক্তিগত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ অভ্যাসৰ মিশ্ৰণৰ ফলত হয়। সাধাৰণতে মহিলাসকলে এই ৫ ধৰণৰ পিৰিয়ডৰ গোন্ধ অনুভৱ কৰে।

  • মেটালিক: আপোনাৰ পিৰিয়ডৰ তেজত আইৰণ থাকে, যাৰ ফলত মেটালিক গোন্ধ ওলায়।
  • পচি যোৱা গোন্ধ: সঠিক পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ অভাৱত বা কোনো সংক্ৰমণৰ বাবে আপোনাৰ মাহেকীয়াৰ গোন্ধ পচিব পাৰে।
  • সামান্য মিঠা গোন্ধ: তেজত চেনিৰ মাত্ৰা বেছি হ’লে মাহেকীয়াৰ সময়ত মিঠা গোন্ধ ওলাব পাৰে।
  • শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ: ঘামৰ ফলত শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধৰ সৃষ্টি হোৱাৰ দৰে আপোনাৰ মাহেকীয়াৰ সময়তো একেধৰণৰ গোন্ধ হ’ব পাৰে।
  • মাছৰ দৰে গোন্ধ: যদি আপোনাৰ মাহেকীয়াৰ গোন্ধ মাছৰ দৰে হয়, তেন্তে ই বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা হোৱা যোনি ৰোগ বা ট্ৰাইক’ম’নিয়াছিছৰ দৰে সংক্ৰমণৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

ইয়াত পিৰিয়ডৰ গোন্ধৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সহজ উপায় জানি লওক

১/ হাইড্ৰেটেড হৈ থাকক
সম্পূৰ্ণ জলসিঞ্চিত হৈ থাকিলে আপোনাৰ শৰীৰে সঠিকভাৱে কাম কৰাত সহায় কৰে আৰু বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ উলিয়াই আনে। ডিহাইড্ৰেচনে পিৰিয়ডৰ সময়ত এমোনিয়াৰ দৰে দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰিব পাৰে, গতিকে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খাই হাইড্ৰেচন বজাই ৰাখিলে ইয়াক হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

২) সুষম খাদ্য বজাই ৰাখক
ভিটামিন, খনিজ আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট সমৃদ্ধ খাদ্যই স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু মাহেকীয়াৰ সময়ত অপ্ৰীতিকৰ দুৰ্গন্ধ কমায়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment