মাহেকীয়া নোহোৱাৰ অৰ্থ গৰ্ভধাৰণ নে আন কিবা? কেতিয়া কৰিব লাগে পৰীক্ষা ?

প্ৰায়ে মাহেকীয়া পলম হ’লে মহিলাসকলে গৰ্ভৱতী নেকি বুলি ভাবি থাকে। বহু সময়ত গৰ্ভধাৰণৰ পৰিকল্পনা কৰা মহিলাসকলে এই কথা জানি সুখী হৈ পৰে, আনহাতে বহু সময়ত অবাঞ্চিত গৰ্ভধাৰণৰ ভয়ত ভয় খাই পৰে। দুয়োটা পৰিস্থিতিতে আপুনি আতংকিত হোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াত আমি আপোনালোকক ক’ম যে মাহেকীয়া নোহোৱাৰ কাৰণ কি আৰু গৰ্ভাৱস্থা পৰীক্ষা কৰাৰ আগতে কিমান সময় অপেক্ষা কৰিব লাগে।

পলমকৈ মাহেকীয়া হোৱাটো গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে যদিও ইয়াৰ কাৰণ আন বহু কথাও হ’ব পাৰে, যেনে মানসিক চাপ, অসুস্থতা আৰু কিছুমান ঔষধৰ ব্যৱহাৰ। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি একো বুজিব পৰা নাই তেন্তে চিকিৎসকৰ লগত কথা পতা ভাল হ’ব।

আপোনাৰ ঋতুচক্ৰ হ’ল মাহেকীয়াৰ প্ৰথম দিনৰ পৰা পৰৱৰ্তী মাহেকীয়া আৰম্ভ হোৱাৰ আগদিনালৈকে সময়। এই গড় চক্ৰটো ২৮ দিনৰ, যাৰ আৰ্হিটো এনেকুৱা কিবা এটা।

প্ৰথম দিন – আপোনাৰ জৰায়ুৰ আৱৰণৰ কলাবোৰ ভাঙি যোনিৰ মাজেৰে আপোনাৰ শৰীৰৰ বাহিৰলৈ ওলাই যাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই ৰক্তক্ষৰণ আপোনাৰ মাহেকীয়া আৰু বেছিভাগ মহিলাৰ বাবে ই ৪ৰ পৰা ৮ দিনলৈকে থাকে।

অষ্টম দিন – নিষিক্ত কণী এটাক পুষ্টি দিবলৈ জৰায়ুৰ আৱৰণ পুনৰ নিৰ্মাণ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। সম্ভাৱ্য গৰ্ভাৱস্থাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ আপোনাৰ শৰীৰে প্ৰতিমাহে এই কাম কৰে।

১৪ দিন – ডিম্বাশয়ৰ পৰা এটা কণী নিৰ্গত হয়, যিটো প্ৰক্ৰিয়াক ডিম্বাণু নিৰ্গত হয়। যদি আপুনি ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ দিনটোত বা তাৰ তিনিদিন আগতে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে তেন্তে আপোনাৰ গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা সৰ্বাধিক। পুৰুষৰ শুক্ৰাণু আপোনাৰ ভিতৰত ৩ৰ পৰা ৫ দিন থাকিব পাৰে যদিও আপোনাৰ কণী শুক্ৰাণুৰ দ্বাৰা নিষিক্ত নহ’লেহে ১ দিন জীয়াই থাকিব পাৰে।

১৫ৰ পৰা ২৪ দিন – কণীটো ফেল’পিয়ান টিউবৰ মাজেৰে জৰায়ুৰ ফালে গতি কৰে। যদি কণীটো শুক্ৰাণুৰ সৈতে মিলি যায় তেন্তে নিষিক্ত কণীটো আপোনাৰ জৰায়ুৰ আৱৰণত লাগি থাকিব। ইয়াক ইমপ্লাণ্টেচন বোলা হয় আৰু এই মুহূৰ্ততে গৰ্ভাৱস্থা আৰম্ভ হয়।

২৪ দিন – যদি কণীটো শুক্ৰাণুৰ লগত লাগি নাথাকে তেন্তে ই ভাঙিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আপোনাৰ হৰম’নৰ মাত্ৰা কমি যায়, যিয়ে আপোনাৰ জৰায়ুক সংকেত দিয়ে যে এই মাহত গৰ্ভধাৰণ হ’ব নোৱাৰে।

কিছুমান মহিলাৰ ঋতুচক্ৰ প্ৰতিমাহে একে সংখ্যক দিন চলি থাকে। এই মহিলাসকলে কোন দিনত তেওঁলোকৰ ঋতুস্ৰাৱ আৰম্ভ হ’ব সেইটো সঠিকভাৱে অনুমান কৰিব পাৰে। আন মহিলাৰ ঋতুচক্ৰ মাহৰ পিছত মাহ সামান্য ভিন্ন হয়। আপোনাৰ ঋতুস্ৰাৱ নিয়মীয়া বুলি গণ্য কৰা হয় যেতিয়ালৈকে ই ২৪ৰ পৰা ৩৮ দিনৰ মূৰে মূৰে আহে।

পলমকৈ হোৱা পিৰিয়ড আৰু গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণ

মাহেকীয়া সম্পূৰ্ণ নিয়মীয়া হোৱা বহু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত পলমকৈ মাহেকীয়া হোৱাৰ লক্ষণ দেখা যাব। আচলতে সকলো মহিলাৰ মাহেকীয়া সময়ে সময়ে নাহে আৰু মাহেকীয়াৰ তাৰিখ বৃদ্ধি বা কমি যোৱাটো অতি স্বাভাৱিক। গৰ্ভাৱস্থাৰ বাবেই ঋতুস্ৰাৱ পলম বা বন্ধ হৈ নাথাকে। কিন্তু যদি আপুনি ভাবিছে যে আপোনাৰ ঋতুস্ৰাৱ নোহোৱাৰ অৰ্থ হ’ব পাৰে গৰ্ভাৱস্থা, তেন্তে আপুনি গৰ্ভাৱস্থাৰ আন প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণসমূহ চাব পাৰে। বহু মহিলাই গৰ্ভাৱস্থাৰ প্ৰথম ৮ সপ্তাহত এই লক্ষণসমূহ অনুভৱ কৰে-

১/ ভাগৰুৱা

২/ স্তনৰ পৰিৱৰ্তন

৩/ মূৰৰ বিষ

৪/ মিছড পিৰিয়ড

৫/ বমি হোৱা

৬) সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰা

পলমকৈ অহাৰ কাৰণ

কণী এটা শুক্ৰাণুৰ দ্বাৰা নিষিক্ত হ’লে গৰ্ভাৱস্থা হয়। কিন্তু গৰ্ভাৱস্থাই মাহেকীয়া নোহোৱা বা পলম হোৱাৰ একমাত্ৰ কাৰণ নহয়। ইয়াৰ আন কিছুমান সম্ভাৱ্য কাৰণো আছে।

অত্যধিক ওজন হ্ৰাস বা বৃদ্ধি
চাপ
আপোনাৰ টোপনিৰ সময়সূচীৰ পৰিৱৰ্তন (শ্বিফ্টৰ কাম, ভ্ৰমণ)
ফিডিং দ্য বিষ্ট
ৰোগ
ড্ৰাগছ সেৱন
অধিক ব্যায়াম

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment