Advertisement
স্বাস্থ্য

অত্যধিক হস্তমৈথুন কৰিলে হ্ৰাস পায় নেকি শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা ? জানি লওক ডাক্তৰে কি কয়

Does Masturbation Affects Sperm Count: আমাৰ সমাজত এতিয়াও যৌন শিক্ষাৰ সন্দৰ্ভত সজাগতাৰ অভাৱ। তথ্যৰ অভাৱত মানুহে যিকোনো শুনা কথাকে সত্য বুলি মানি লয়। প্ৰায়ে মানুহে যৌন সম্পৰ্কীয় আলোচনাৰ পৰা বিৰত থাকে। আজিও এনে বহু লোক আছে যিয়ে সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈও চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শও লোৱাৰ পৰা আঁতৰি থাকে। হস্তমৈথুনৰ বিষয়ে বহু কথা কোৱা হয়। কোৱা হয় যে হস্তমৈথুন কৰিলে শৰীৰ দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু বন্ধ্যাত্বও হ’ব পাৰে। ইয়াৰ আঁৰৰ যুক্তি হ’ল হস্তমৈথুন কৰিলে শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা হ্ৰাস পায় আৰু বন্ধ্যাত্বৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

স্বাস্থ্য আৰু খাদ্যৰ লগত জড়িত এনেবোৰ কথাৰ সঁচা কথা ক’বলৈ গ’লে আমি ‘Fake or Reality’ নামেৰে এখন ধাৰাবাহিক চলাইছো। ইয়াৰ অধীনত আমি চিকিৎসক বা বিশেষজ্ঞৰ জৰিয়তে এনেবোৰ কথাৰ সত্যতা আপোনালোকক দিবলৈ চেষ্টা কৰিছো।

অত্যধিক হস্তমৈথুন কৰিলে শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা হ্ৰাস পায় নেকি?

হস্তমৈথুনৰ বাবে বীৰ্যৰ অভাৱ বা শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা কম হোৱাৰ সন্দৰ্ভত বিভিন্ন লোকৰ নিজস্ব মতামত থাকে। বাবু ঈশ্বৰ শৰণ হাস্পতালৰ জ্যেষ্ঠ চিকিৎসক ডাঃ সমীৰে কয়, “হস্তমৈথুন আৰু বীৰ্যৰ অভাৱৰ মাজত কোনো প্ৰত্যক্ষ সম্পৰ্ক নাই। অত্যধিক হস্তমৈথুন কৰা লোকসকলে হয়তো কিছুমান শাৰীৰিক সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব। কিন্তু তেনে কৰিলে শুক্ৰাণুৰ সংখ্যাত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে।” is no shortage.” শৰীৰত সকলো সময়তে বীৰ্য উৎপন্ন হয় আৰু হস্তমৈথুনৰ বাবে বীৰ্যৰ অভাৱৰ কথাবোৰ সম্পূৰ্ণ বিভ্ৰান্তিকৰ। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

বীৰ্যৰ অভাৱ কেনেকৈ হয়?

শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা কম হোৱাৰ বাবে বহু কাৰণ দায়ী হ’ব পাৰে। খাদ্য, জীৱনশৈলী আৰু শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ অৱস্থাইও শুক্ৰাণুৰ সংখ্যাত প্ৰভাৱ পেলায়। শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা কম হোৱাৰ আঁৰৰ কিছুমান মূল কাৰণ হ’ল-

মেদবহুলতাৰ বাবে
ড্ৰাগছৰ অতিমাত্ৰা
অণ্ডকোষৰ অতি উত্তাপ
যৌন সংক্ৰামক ৰোগ
মানসিক চাপ আৰু মানসিক সমস্যা
ভাৰসাম্যহীন খাদ্য
মদ আৰু ধূমপান

চিকিৎসকে কয় যে যদি আপুনি ১-২ দিন ধৰি অবিৰতভাৱে হস্তমৈথুন কৰা বন্ধ কৰি তাৰ পিছত কিছুদিন বন্ধ কৰে তেন্তে শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা পুনৰ স্বাভাৱিক হৈ পৰে। যদি আপুনি অনবৰতে হস্তমৈথুন কৰি থাকে তেন্তে ভাল খাদ্য গ্ৰহণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক যাতে শুক্ৰাণুৰ আৰোগ্য সোনকালে হয়। ইয়াৰ উপৰিও মদ আৰু ধূমপানৰ দৰে অভ্যাসৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগে, কিয়নো এইবোৰে শুক্ৰাণুৰ গুণাগুণত প্ৰভাৱ পেলায় আৰু বন্ধ্যাত্বৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। সেয়ে ভাল খাদ্যাভ্যাস গ্ৰহণ কৰি নিয়মিত ব্যায়াম কৰক।

( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button