সাৱধান, সম্পৰ্কৰ আগতে আৰু পিছত প্ৰস্ৰাৱ কৰে নেকি ?

পুৰুষ-মহিলাই সংগমক লৈ বিভিন্ন মানুহৰ মতামত বেলেগ বেলেগ। কিন্তু আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যাটো হ’ল সম্প্ৰচাৰ আৰু সুস্থ সম্পৰ্ক জীৱনৰ বিষয়ে কোনেও মুকলিকৈ কথা ক’ব বা আলোচনা কৰিব নিবিচাৰে। বিশেষকৈ ছোৱালীবোৰে ইয়াক একেবাৰে এৰাই চলিব বিচাৰে।

পুৰুষ-মহিলাই সংগমৰ পূৰ্বে প্ৰস্ৰাৱ কৰিব লাগে। ইয়াৰ ফলত প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ বা প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা কমি যায়। সংগমৰ সময়ত ব্যক্তিগত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। সুস্বাস্থ্যৰ বাবে এই পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা বজাই ৰাখেনে ? এনে সম্পৰ্কৰ সময়ত যদি পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা বজাই নাৰাখে তেন্তে ই শৰীৰৰ বাবে যথেষ্ট বিপদৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

বিশেষকৈ ছোৱালীৰ যৌনাংগ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত গুৰুতৰ ৰোগ হ’ব পাৰে।পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়ে সংগমৰ পিছত বেছিকৈ প্ৰস্ৰাৱ কৰে। কিন্তু এনে সম্পৰ্কৰ আগতে প্ৰস্ৰাৱ কৰিলে সঁচাকৈয়ে কিবা উপকাৰ হয়নে ?

বেংগালুৰুৰ কাবেৰী হাস্পতালৰ স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ দিব্য আৰ য়ে এই বিষয়ে বিতংভাৱে ব্যাখ্যা কৰে। তেওঁৰ মতে সংগমৰ পূৰ্বে আৰু পিছত দুয়োজনে প্ৰস্ৰাৱ কৰিব লাগে।মূত্ৰাশয়ত প্ৰস্ৰাৱ জমা হ’লে যিবোৰ বীজাণু ৰৈ যায়, সেইবোৰ বীজাণু সংগমৰ সময়ত ইজনে সিজনৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ ফলত দুয়োজনেই বিশেষকৈ ছোৱালীৰ ইউটিআই বা প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। একে সময়তে এনে সম্পৰ্কৰ পূৰ্বে প্ৰস্ৰাৱ কৰিলেও যথেষ্ট শাৰীৰিক সকাহ পোৱা যায়। ইয়াৰ ফলত এনে সম্পৰ্ক অধিক আকৰ্ষণীয় হ’ব পাৰে।

বিঃদ্রঃ এই লিখনিটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

Leave a Comment