পূজাৰ সময়ত আপুনি সঠিকভাৱে ভগৱানক প্ৰসাদ আগবঢ়ায় নে? ইয়াত জানক ভোগ আগবঢ়োৱাৰ নিয়ম কি

পূজা কৰাৰ পিছত দেৱ-দেৱীক প্ৰসাদ অৰ্পণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। এই সময়ছোৱাত ভোগ প্ৰস্তুত আৰু আগবঢ়োৱাৰ সময়ত কিছুমান বস্তুৰ যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি কোৱা হয়।

সনাতন ধৰ্মত বহু প্ৰকাৰৰ পূজাৰ নিয়ম বৰ্ণনা কৰা হৈছে। যদি সত্য হৃদয়েৰে কৰা পূজা সঠিকভাৱে কৰা হয় তেন্তে ইয়াক সফল বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু ঈশ্বৰো সন্তুষ্ট হয়। পূজাৰ সময়ত দেৱ-দেৱীক প্ৰসাদ আগবঢ়োৱাটো এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হিচাপে বিবেচিত হয়। ভগৱানৰ সন্মুখত দীপৰ বেট জ্বলোৱাৰ পিছত তেওঁক মিঠাই আৰু অন্যান্য সুস্বাদু খাদ্য আগবঢ়োৱা হয় । এনে পৰিস্থিতিত শাস্ত্ৰত পূজা আগবঢ়োৱাৰ বহু ধৰণৰ নিয়ম আছে, যিবোৰৰ বিষয়ে অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানে। গতিকে আজি জনাও যে পূজাৰ সময়ত দেৱ-দেৱীক প্ৰসাদ আগবঢ়োৱাৰ নিয়ম কি আৰু পূজাৰ সময়ত কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগে।

পূজাৰ সময়ত খাদ্য আগবঢ়োৱাৰ নিয়ম

পূজাৰ সময়ত ভোগ আগবঢ়োৱাৰ আগতে মনত ৰাখিব যে ভোগটো অতি পৰিষ্কাৰ আৰু বিশুদ্ধ পদ্ধতিৰে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। প্ৰসাদৰ বাচন-বৰ্তন আন বাচন-বৰ্তনৰ পৰা পৃথক কৰি ৰাখিব লাগে আৰু ব্যক্তিজনে গা ধুই পৰিষ্কাৰ পাকঘৰত প্ৰসাদ প্ৰস্তুত কৰিব লাগে। খাদ্য সামগ্ৰী বিশুদ্ধ আৰু সতেজ হ’ব লাগে।

ভোগ প্রস্তুত কৰাৰ পাছত প্লেট এখনত ৰাখিব লাগে আৰু তাৰ পাছত তাৰ ওপৰত দেশী ঘিউ ঢালি দিব লাগে। যদি আপুনি ভগৱান বিষ্ণুৰ বাবে প্ৰসাদ প্ৰস্তুত কৰি আছে তেন্তে প্ৰসাদৰ লগতে কিছু পৰিষ্কাৰ তুলসী পাত ৰাখক। ভগৱান শিৱৰ ওচৰত তুলসী দল ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

পূজা নৈবেদ্যৰ থালখন আন এখন প্লেটেৰে ঢাকি দিব। এতিয়া হাতত পানী লৈ ভগৱানৰ সন্মুখত বৰ্গক্ষেত্ৰৰ আকৃতি বনাওক আৰু প্লেটখন কেৱল সেই বৰ্গক্ষেত্ৰৰ আকৃতিত ৰাখক। মনত ৰাখিব যে ঈশ্বৰক খাদ্য আগবঢ়োৱাৰ আগতে বাওঁহাতেৰে প্লেটৰ ঢাকনিখন আঁতৰাই সোঁহাতেৰে খাদ্যখিনি উলিয়াই ঈশ্বৰক পৰিবেশন কৰক। পৰিবেশন কৰাৰ পিছত পাত্ৰৰ পৰা এচামুচ পানী উলিয়াই প্লেটত থৈ দিব লাগে।

নৈবেদ্যৰ পাত্ৰটো ঈশ্বৰক উৎসৰ্গ কৰাৰ লগে লগে আঁতৰাই পেলাব নালাগে। এই পাত্ৰটো কিছু সময়ৰ বাবে ঈশ্বৰৰ সন্মুখত ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ পিছত হাত ভাঁজ কৰি ভগৱানৰ সন্মুখত প্লেটখন ওপৰলৈ তুলি সেই প্লেটত ৰখা ভোগখিনি পৰিয়ালৰ বাকীবোৰলৈ বিতৰণ কৰক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment