Advertisement
ধৰ্ম

সূৰ্য্যৰ পূজাৰ কিয় কৰা হয় জানেনে? ইয়াৰ আৰত কিবা বিজ্ঞান জৰিত আছে নেকি?

সূৰ্য্যৰ পূজাৰ আঁৰত কি বিজ্ঞান লুকাই আছে: ভিটামিন ডি বিনামূলীয়াকৈ পোৱা যায়, তথাপিও ৭৬ শতাংশ ভাৰতীয়ৰ ইয়াৰ অভাৱ।

ৰাতিপুৱা সূৰ্য্য দেৱতাৰ জলাভিষেকৰ পৰা আৰম্ভ হৈ একেদৰেই শেষ হয়। আনকি আমাৰ শাস্ত্ৰতো ৰাতিপুৱা সূৰ্য্যক জল অৰ্পণ কৰাটো বিশেষ বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

কিন্তু এয়া কেৱল পৰম্পৰা নে ইয়াৰ আঁৰত কিবা বিজ্ঞান আছে। আমি সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা পোৱা ভিটামিন D ৰ বিষয়ে জানো, কিন্তু সূৰ্যৰ পোহৰৰ আন উপকাৰো আছেনে? আজিৰ বিজ্ঞানে সূৰ্যৰ পোহৰ আৰু ইয়াৰ আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱৰ বিষয়ে কি কয় সেয়া বুজিবলৈ চেষ্টা কৰোঁ আহক।

শৰীৰে নিজাববীয়াকৈ ভিটামিন ডি বনাব পাৰে, তেন্তে ইয়াৰ অভাৱ কিয়?

ভিটামিন D ক ছানশ্বাইন ভিটামিন বুলিও কোৱা হয়। কাৰণ ই সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা আহে আৰু আমাৰ শৰীৰে নিজাববীয়াকৈ তৈয়াৰ কৰিব পৰা কেইটামান ভিটামিনৰ ভিতৰত অন্যতম। কিন্তু এটা বিড়ম্বনাৰ কথাও আছে যে এই বিনামূলীয়া ভিটামিনৰ অভাৱো আমাৰ দেশৰ মানুহৰ মাজত। Tata 1mg ৰ এক সমীক্ষাত দেখা গৈছে যে ৭৬% ভাৰতীয় ভিটামিন D ৰ অভাৱত ভোগে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

দিনটোত আধা ঘণ্টাত উৎপাদন কৰিব পৰা এই ভিটামিনৰ আজিও আমাৰ মাজত অভাৱ। হয়তো এই কাৰণেই আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলে সূৰ্য্যক ইমান গুৰুত্ব দিছিল। সূৰ্য্যৰ পূজাৰ আঁৰৰ কাৰণ যিয়েই নহওক কিয়। কিন্তু আজি বিজ্ঞানেও বিশ্বাস কৰে যে সূৰ্যৰ পোহৰ আমাৰ বাবে কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ।

হাড়ৰ বাবে ৰ’দৰ প্ৰয়োজন

আমাৰ হাড়ৰ বাবে কেলচিয়াম কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ আমি সকলোৱে জানো। কেলচিয়ামৰ অভাৱৰ বাবে হাড় দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু দুৰ্বল হাড়ত ভাঙি যোৱাৰ সম্ভাৱনা বাঢ়ি যায়। সামান্য আঘাত আৰু হাড় ফাটি যোৱা, কিন্তু সূৰ্যৰ পোহৰে আমাক ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

আচলতে সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা উৎপন্ন হোৱা ভিটামিন ডিয়ে কেলচিয়াম শোষণত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। আৰু তেওঁলোকক আৰু শক্তিশালী কৰি তোলে। যিমানেই কেলচিয়াম নাখাওক কিয়, ভিটামিন ডি অবিহনে ইয়াক শোষণ কৰাটো কঠিন হৈ পৰে।

বেক্টেৰিয়া নিৰ্মূল কৰা

আমাৰ চাৰিওফালে বেক্টেৰিয়া আছে। ইয়াৰে অধিকাংশই আমাৰ বিশেষ ক্ষতি নকৰে যদিও কিছুমানে আমাক অতি অসুস্থ কৰি তুলিব পাৰে। চিন্তা নকৰিব, আপোনাৰ ঘৰৰ খিৰিকী খুলি কিছু সূৰ্যৰ পোহৰ সোমাবলৈ দিয়ক আৰু এই ৰোগ সৃষ্টিকাৰী বেক্টেৰিয়াবোৰক মাৰি পেলাওক। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

সূৰ্যৰ পোহৰেও বেক্টেৰিয়াক নিধন কৰে। এই সন্দৰ্ভত অৰেগন বিশ্ববিদ্যালয়ত এক গৱেষণা কৰা হৈছিল, য’ত দেখা গৈছিল যে এটা আন্ধাৰ কোঠাত থকা বেক্টেৰিয়া ১২%। কিন্তু যেতিয়া সেই কোঠাটোত সূৰ্যৰ পোহৰ সোমাবলৈ দিয়া হ’ল, তেতিয়া বেক্টেৰিয়াৰ সংখ্যা ৬% লৈ হ্ৰাস পালে।

লগতে উচ্চ ৰক্তচাপত সহায়ক

ৰ’দৰ পোহৰে নিশ্চিতভাৱে হাড় আৰু ভিটামিন ডিক সুস্থ কৰি ৰাখে। ইয়াৰ উপৰিও ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে। এই তথ্য পোহৰলৈ আহিছে ইউনিভাৰ্চিটি অৱ চাউথ হেম্পটনত কৰা এক গৱেষণাত। গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে সূৰ্যৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ বাবে নাইট্ৰিক অক্সাইড (NO) গেছ আমাৰ ছালৰ মাজেৰে ৰক্তবাহী নলীলৈ যায়। ৰক্তবাহী নলী সংকুচিত হোৱাত বাধা দি ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

আপুনি জানে যে উচ্চ ৰক্তচাপে হৃদৰোগ আৰু বৃক্কৰ ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত সূৰ্যৰ পোহৰেও ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখি এই ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button