চৰাইবোৰ কিয় V আকৃতিত উৰে জানেনে? জানি লওক ইয়াৰ কাৰণ

Why Birds Fly In V Shape: ৰাতিপুৱা আৰু গধূলি চৰাইৰ চিঞৰ-বাখৰ শুনাৰ লগতে মানুহে উৰি থকা দেখিও ভাল পায়। এই সময়ছোৱাত আপুনি নিশ্চয় লক্ষ্য কৰিছে যে চৰাইৰ জাকবোৰ প্ৰায়ে V আকৃতিত উৰি থাকে। যিমানেই দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিব লগা নহওক সিহতে V আকৃতিতে উৰি যায়। কিন্তু, আপুনি জানেনে কিয় চৰাইৰ জাকে V আকৃতিৰ গঠন অনুসৰণ কৰে? যদি নাজানে, তেন্তে ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ বিজ্ঞান কি কয় জানক।

চৰাইবোৰ কিয় V আকৃতিত উৰে?

বায়ুৰ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা কম

বিজ্ঞানৰ মতে V আকৃতিত উৰিলে চৰাইয়ে বায়ুৰ গতিবেগত সুবিধা লাভ কৰে। এইদৰে উৰিলে ইজনে সিজনৰ উৰণৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা বায়ু প্ৰবাহৰ সুবিধা লয়। ইয়াৰ ফলত বতাহৰ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও হ্ৰাস পায়। ইয়াৰ ফলত ইহঁতে সহজ আৰু দ্ৰুত উৰণত সহায় কৰে। ইয়াৰ ফলত চৰাইৰ শক্তিও সংৰক্ষণ হয় আৰু দীৰ্ঘ দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰাৰ ক্ষেত্ৰতো ই ফলপ্ৰসূ।

চিকাৰ কৰাটোও সহজ

আচলতে V আকৃতিত উৰিলে চৰাইবোৰে ভাল দৃশ্যমানতা লাভ কৰে। ইয়াৰ ফলত ইহঁতৰ চিকাৰো সহজ হৈ পৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই চৰাইবোৰক বিপদৰ পৰা হাত সাৰিবলৈও সহায় কৰে, কাৰণ লিডাৰ চৰাইটোৱে আন চৰাইবোৰক বাট দেখুৱাই দিয়ে। ইয়াৰ বাহিৰেও একেলগে ভিৰ কৰা চৰাইবোৰে ইজনে সিজনৰ লগত যোগাযোগ কৰাত কোনো সমস্যা নহয়।(আটাইবোৰ কথাৰ পিছতো সাপ্তাহিক বন্ধ কিয় কেৱল দেওবাৰে)

ঠাইবোৰ কেনেকৈ সলনি হয়?

বিজ্ঞানীসকলৰ মতে চৰাইৰ জাকত এটা চৰাই থাকে যিটো আগৰণুৱা। বাকী সকলো চৰাই সিহঁতৰ পিছফালে উৰি যায়। সেইবোৰত প্ৰথমে উৰা মাৰিবলৈ কোনো প্ৰতিযোগিতা নাই। বৰঞ্চ সকলোৰে সমান অধিকাৰ আছে। যেতিয়া লিডাৰ চৰাইটো আগলৈ উৰি গৈ ভাগৰি পৰে, তেতিয়া ই ঘূৰি আহে আৰু তাৰ ঠাইত আন এটা চৰাই আগবাঢ়ি আহি বাট পথ দেখুৱায়।

আমাৰ কাহিনীৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ ওপৰত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাব।যদি লেখাটো ভাল লাগিল তেন্তে আপোনাৰ ছ’চিয়েল মিডিয়া হেণ্ডেলত শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment