নাৰিকলৰ ভিতৰৰ পানী ক’ৰ পৰা আহে জানেনে ? বহুতে নাজানে এই কথা…

আপুনি নিশ্চয় নাৰিকলৰ পানী খাই আছে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে এই পানী ক’ৰ পৰা আহে? কাৰণ এই ফলবোৰ বাহিৰৰ পৰা বন্ধ হৈ থাকে, গতিকে পানী কেনেকৈ ভৰি পৰে ? যদি নাজানে তেন্তে ইয়াত ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণটো জানি লওক।

নাৰিকল পানী স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা নাৰিকলৰ পানী খালে স্বাস্থ্য ভাল হয়। ইয়াৰ লগতে নাৰিকল পানীয়ে মুখৰ জিলিকনিও বৃদ্ধি কৰে। সকলোৱে দৈনিক নাৰিকল পানী খাব লাগে। নাৰিকল পানীৰ ইমানেই উপকাৰিতা আছে যে প্ৰতিটো ৰোগতে ইয়াক পান কৰিবলৈ চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়ে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে নাৰিকলত থকা পানী ক’ৰ পৰা আহে ? নিশ্চয় আপুনি এই কথা কেতিয়াবা লক্ষ্য কৰিছে। যদি নাজানে তেন্তে আজিয়েই জনাওক তামোলৰ পানী ক’ৰ পৰা আহে।

নাৰিকলৰ পানী ক’ৰ পৰা আহে

বিজ্ঞানৰ মতে নাৰিকলত ভৰোৱা পানীয়েই সেই উদ্ভিদৰ এণ্ড’স্পাৰ্ম। আচলতে নাৰিকল গছৰ শিপাৰ পৰা পানী সংগ্ৰহ কৰি তাৰ ফললৈ পৰিবহণ কৰে। এই সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াত গছৰ কোষবোৰে কাম কৰে। এই কোষবোৰেহে গছৰ পৰা পানী উলিয়াই ফলৰ ওচৰলৈ পঠিয়াই দিয়ে। যেতিয়া ফলবোৰ পানীৰে ভৰপূৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে তেতিয়া গছৰ এণ্ড’স্পাৰ্ম তাত দ্ৰৱীভূত হয় আৰু এই পানী ডাঠ হৈ পৰে। নাৰিকল পকিলে এই পানী শুকাই যায় আৰু ই বগা ৰঙৰ কঠিন পদাৰ্থ হৈ পৰে যিটো খাব পৰা যায়।

এই তথ্য কেনেকুৱা লাগিল?

আপুনি নিশ্চয় লক্ষ্য কৰিছে যে নাৰিকল গছে একেলগে বহু ফল দিয়ে। ইমানবোৰ ফল যে গছৰ পানী সেই ফলবোৰত জমা কৰি ৰাখিব পাৰি। হয়তো এতিয়া আপুনি নিশ্চয় বুজি পাইছে যে তামোলৰ পানী ক’ৰ পৰা আহে। যদি আপুনি এই তথ্য ভাল পায় তেন্তে আনৰ লগতো শ্বেয়াৰ কৰক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment