Advertisement
News

ভাৰতৰ প্ৰথম গণৰাজ্যত পেৰেড ক’ত কেতিয়া হৈছিল জানেনে?

গণৰাজ্য দিৱস ২০২৪: ২৬ জানুৱাৰীত ৭৫ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ ওলাইছে। প্ৰতি বছৰে এই বিশেষ উপলক্ষে ইণ্ডিয়া গেটৰ পৰা ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনলৈ কৰ্তব্য পথত পেৰেডৰ আয়োজন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোৰ লগত জড়িত কিছুমান আমোদজনক তথ্য জানি লওক।

গণৰাজ্য দিৱসৰ তথ্য: প্ৰতিজন দেশবাসীয়ে অতি উদ্যম আৰু উৎসাহেৰে গণৰাজ্য দিৱস পালন কৰে। আজিৰ দিনটোতে নতুন দিল্লীৰ ৰাজপথত গ্ৰেণ্ড পেৰেডৰ আয়োজন কৰা হয়। এই পেৰেডত ভাৰতীয় সেনা, বায়ুসেনা, নৌসেনা আদিৰ বিভিন্ন ৰেজিমেণ্টে বিভিন্ন ৰাজ্যৰ বৈচিত্ৰ্য আৰু সংস্কৃতিক চিত্ৰিত কৰা মাৰ্চ-পাষ্ট আৰু টেবলেত অংশগ্ৰহণ কৰে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে প্ৰথম গণৰাজ্য দিৱসৰ পেৰেড কেতিয়া আৰু ক’ত অনুষ্ঠিত হৈছিল? প্ৰথম ৰিপাব্লিক পেৰেডৰ মুখ্য অতিথি কোন আছিল? আজি আমি আপোনালোকক এনে আমোদজনক তথ্যৰ বিষয়ে ক’বলৈ ওলাইছো। গণৰাজ্য দিৱসত ভাৰতৰ সংবিধান বলবৎ হোৱা দিনটো। ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত দেশখনে দাসত্বৰ কবলৰ পৰা মুক্ত হৈ সাৰ্বভৌম ৰাষ্ট্ৰত পৰিণত হয়। ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত সংবিধান সভাৰ দ্বাৰা ভাৰতৰ সংবিধান প্ৰণয়ন কৰা হয়।

১৯৫০ চনত প্ৰথম ৰিপাব্লিক পেৰেড অনুষ্ঠিত হৈছিল

ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি ড° ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদে ভাৰতীয় গণৰাজ্য উপলক্ষে ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে। ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মেজৰ ধ্যান চান্দ ষ্টেডিয়ামত ৰিপাব্লিক পেৰেড অনুষ্ঠিত হয়। সেই সময়ত এই ষ্টেডিয়ামক ইৰউইন এম্ফিথিয়েটাৰ নামেৰে জনা গৈছিল।

দিল্লীৰ এই স্থানসমূহত অনুষ্ঠিত হৈছিল ৰিপাব্লিক পেৰেড

আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে ১৯৫০ চনৰ পৰা ১৯৫৪ চনলৈকে চাৰিটা ভিন্ন স্থানত ৰিপাব্লিক পেৰেড অনুষ্ঠিত হৈছিল। এই পেৰেডৰ আয়োজন কৰা হৈছিল কিংছৱে কেম্প, ৰেড ফ’ৰ্ট আৰু কেতিয়াবা ৰামলীলা ময়দানত।

১৯৯৫ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰাজপথত অনুষ্ঠিত হৈছিল এই পেৰেড।

ৰাজপথত প্ৰথম পেৰেড ১৯৫৫ চনত অনুষ্ঠিত হৈছিল। সেই সময়ত এই পথটোক কিংছৱে নামেৰে জনা গৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা প্ৰতি বছৰে ২৬ জানুৱাৰীত ৰাজপথ অৰ্থাৎ কৰ্তব্যৰ পথত এই অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়। গণৰাজ্য দিৱসৰ বিশেষ উপলক্ষে ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰাৰ পিছত ভাৰতীয় সেনাৰ ২১ বন্দুকৰ চেলুট দিয়া হয়। প্ৰথম গণৰাজ্য দিৱস পেৰেডৰ মুখ্য অতিথি আছিল ইণ্ডোনেছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি সুকাৰ্ণো।

যদি আপুনি এই কাহিনীটো ভাল পাইছে তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। অধিক অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ Axominfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। লেখাটোৰ ওপৰৰ কমেন্ট বক্সত আপোনাৰ মনৰ কথা আমালৈ প্ৰেৰণ কৰক।

আপোনাৰ মতামত আমাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ! অনুগ্ৰহ কৰি অলপ সময় উলিয়াই আমাৰ পাঠকৰ সমীক্ষা পূৰণ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ পছন্দসমূহ ভালদৰে বুজিব পৰা যাব।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button