অম নমঃ শিৱায় মন্ত্ৰ কিমানবাৰ ক’ব লাগে জানেনে?

ধৰ্মগ্ৰন্থ অনুসৰি ভোলেনাথ অতি সোনকালে “অম নম শিৱায়” জপ কৰি সুখী হয় আৰু এই মন্ত্ৰ জপ কৰি আপোনাৰ সকলো দুখ-কষ্টৰ অন্ত পৰে আৰু আপোনাৰ ওপৰত ভগৱান শিৱৰ অপৰিসীম আশীৰ্বাদৰ বৰষুণ আৰম্ভ হয়।

ভগৱান শিৱৰ প্ৰিয় সোমবাৰ বুলি ধৰা হয়। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি সোমবাৰে যদি ভগৱান শিৱক সঁচা হৃদয়েৰে পূজা কৰা হয় তেন্তে সকলো বিপদৰ পৰা মুক্তি পায় আৰু ইচ্ছা পূৰণ হয়। সোমবাৰে শিৱলিংগৰ দিনা কেঁচা গৰুৰ গাখীৰ আগবঢ়াই ৰুদ্ৰাক্ষ মালাৰে ১০৮ বাৰ অম নমঃ শিৱায় মন্ত্ৰ জপ কৰি ভগৱান শিৱৰ বিশেষ আশীৰ্বাদ পোৱা যায় বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়। শিৱ পূজাৰ সৰ্বাংগীন পঞ্চক্ষৰ মন্ত্ৰ ‘অম নমঃ শিৱায়’, যিটো প্ৰথমে ওমৰ সংমিশ্ৰণেৰে শদক্ষৰ হৈ পৰে, সেই মন্ত্ৰই ভগৱান শিৱক সোনকালে সন্তুষ্ট কৰে। যেতিয়া ‘অম নম শিৱায়’ মন্ত্ৰ হৃদয়ত নিমগ্ন হয় তেতিয়া শাস্ত্ৰৰ সম্পূৰ্ণ জ্ঞান আৰু শুভ কৰ্মৰ জ্ঞান স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে লাভ কৰে।

এই মন্ত্ৰই পঞ্চমৌলক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে

শিৱ পুৰাণৰ মতে এই মন্ত্ৰৰ ঋষি বামদেৱ আৰু শিৱ নিজেই ইয়াৰ দেৱতা। নমঃ শিৱয়ৰ পাঁচ ধ্বনিয়ে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত উপস্থিত থকা পাঁচটা উপাদানক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, যাৰ পৰা সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড গঠিত হয় আৰু প্ৰলয়ৰ সময়ত ইয়াৰ লগত একত্ৰিত হয়। ভগৱান শিৱক বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড নিয়ন্ত্ৰণ কৰা দেৱতা বুলি গণ্য কৰা হয়। ক্ৰমে ‘না’ই পৃথিৱী, ‘মা’ই পানী, ‘শি’ই অগ্নি, ‘ৱা’ই জীৱন বায়ু আৰু ‘য়’ই আকাশক বুজায়।শিৱৰ পঞ্চশৰ মন্ত্ৰৰ দ্বাৰা সৃষ্টিৰ পাঁচোটা মৌল নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। শিৱপুৰণৰ মতে এবাৰ মাতৃ পাৰ্বতীয়ে ভোলেনাথক সুধিলে যে কলিযুগত সকলো পাপ দূৰ কৰিবলৈ কোনটো মন্ত্ৰ পাঠ কৰিব লাগে? পাৰ্বতী দেৱীৰ এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দি ভগৱান শিৱই কৈছে যে ধ্বংসৰ সময়ত যেতিয়া বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সকলো শেষ হৈ গৈছিল, তেতিয়া মোৰ আদেশ অনুসৰি সকলো বেদ আৰু শাস্ত্ৰ পঞ্চক্ষৰত একত্ৰিত হৈছিল। প্ৰথমে ভগৱান শিৱই তেওঁৰ পঞ্চমুখৰ জৰিয়তে ভগৱান ব্ৰহ্মাক এই মন্ত্ৰটো দিছিল।

মন্ত্ৰৰ গুৰুত্ব

ধৰ্মগ্ৰন্থ অনুসৰি ভোলেনাথ অতি সোনকালে “অম নমঃ শিৱায়” জপ কৰি সুখী হয় আৰু এই মন্ত্ৰ জপ কৰি আপোনাৰ সকলো দুখ-কষ্টৰ অন্ত পৰে আৰু আপোনাৰ ওপৰত ভগৱান শিৱৰ অপৰিসীম আশীৰ্বাদৰ বৰষুণ আৰম্ভ হয়। স্কন্দপুৰণত কোৱা হৈছে যে – যাৰ মনত মহামন্ত্ৰ ‘অম নমঃ শিৱায়’ বাস কৰে, তেওঁৰ বাবে অনেক মন্ত্ৰ, তীৰ্থ, তপস্যা আৰু যায্যৰ প্ৰয়োজন নাই। এই মন্ত্ৰই মোক্ষ প্ৰদানকাৰী, পাপ ধ্বংস কৰা আৰু সাধকক লৌকিক আৰু পৰলোকীয় সুখ প্ৰদান কৰে।

মন্ত্ৰ জপ কৰাৰ পদ্ধতি

শাস্ত্ৰ মতে আমি কোনো শিৱ মন্দিৰ, তীৰ্থযাত্ৰা বা ঘৰত পৰিষ্কাৰ, নিস্তব্ধ আৰু নিৰ্জন স্থানত বহি এই মন্ত্ৰ জপ কৰা উচিত। ওম নমঃ শিৱয় মন্ত্ৰ প্ৰতিদিনে কমেও ১০৮ বাৰ ৰুদ্ৰাক্ষ ৰোজাৰীৰে জপ কৰিব লাগে, কাৰণ ৰুদ্ৰাক্ষ ভগৱান শিৱৰ অতি প্ৰিয়। পবিত্ৰ নদীৰ পাৰত শিৱলিংগ প্ৰতিষ্ঠা আৰু পূজা কৰি জপ কৰিলে উত্তম ফল পোৱা যাব। শিৱৰ ‘অম নম শিৱায়’ মন্ত্ৰ যিকোনো সময়তে জপ কৰা হয়। ইয়াৰ উচ্চাৰণে সকলো ইন্দ্ৰিয়ক জাগ্ৰত কৰে।ইয়াৰ ধৰ্মীয় উপকাৰৰ উপৰিও ‘অম নম শিৱায়’ মন্ত্ৰই স্বাস্থ্য উপকাৰো প্ৰদান কৰে। জপ সদায় পূব বা উত্তৰ দিশলৈ মুখ কৰি কৰিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment