এইবোৰ বস্তু লক্ষ্মী দেৱীক অৰ্পণ নকৰিব, নহ’লে ক্ষোভৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে।

হিন্দু ধৰ্মত মাতৃ লক্ষ্মীক ধনৰ দেৱী বুলি গণ্য কৰা হয়। লক্ষ্মী দেৱীক পূজা কৰিলে সাধকে আৰ্থিক সমৃদ্ধি লাভ কৰিব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এনে কিছুমান বস্তুও বৰ্ণনা কৰা হৈছে যিবোৰ দেৱী লক্ষ্মীক অৰ্পণ কৰিব নালাগে। অন্যথা ইয়াৰ বিপৰীত ফল দিব পাৰে আৰু সাধক লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদৰ পৰা বঞ্চিত হৈ থাকিব পাৰে।

দেৱী লক্ষ্মীঃ লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদ পোৱা ব্যক্তিজনে কেতিয়াও আৰ্থিক সংকটৰ সন্মুখীন নহয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। একে সময়তে শুকুৰবাৰে লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদ লাভৰ বাবে সৰ্বোত্তম দিন বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু লক্ষ্মী মাতাৰ পূজাৰ সময়ত কিছু নিয়ম মনত ৰখাটো জৰুৰী। এনে পৰিস্থিতিত পূজাৰ সময়ত লক্ষ্মী দেৱীক কোনবোৰ বস্তু আগবঢ়োৱা উচিত নহয় জানি লওঁ।

এই ফুলবোৰ নিবেদন নকৰিব

আক ফুল, যাক দৈকতা কা ফুল বুলিও কোৱা হয়, ভগৱান শিৱৰ পূজাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু ভুলতে হ’লেও লক্ষ্মী দেৱীক মূৰ্তি ফুলটো অৰ্পণ কৰা উচিত নহয়। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ কানেৰ ফুল বা বগা ৰঙৰ ফুল যেনে চম্পা, ৰাতৰাণী আৰু মোগৰা আদি মাতৃ দেৱীক অৰ্পণ কৰাটোও শুভ বুলি গণ্য কৰা নহয়।

এই কথা নিশ্চয় মনত ৰাখিব

তুলসী মূলতঃ ভগৱান বিষ্ণুৰ পূজাত ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু ইয়াৰ অবিহনে পূজা আধৰুৱা বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু একে সময়তে লক্ষ্মী দেৱীৰ পূজাত তুলসী ব্যৱহাৰ কৰাটো উচিত বুলি গণ্য কৰা নহয়। গতিকে এই বিষয়ে বিশেষ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰা উচিত।

এই কামটো নকৰিব

সন্ধিয়া আন কোনো ব্যক্তিক নিমখ দিব নালাগে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এনে কৰি আপুনি হয়তো দেৱী লক্ষ্মীৰ অসন্তুষ্টিৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব। একে সময়তে শুকুৰবাৰে ধনৰ লেনদেন কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা নহয়, এই দিনটোত কোনেও চেনি বা ৰূপ দান কৰা উচিত নহয়।

এইবোৰ কথাৰ যত্ন লোৱা নহ’লে সাধকজনে আৰ্থিক সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। ৰাতিপুৱা দেৰিলৈকে শুই থকা লোকসকলৰ ওপৰত দেৱী লক্ষ্মীৰ খং উঠিব পাৰে বুলি শাস্ত্ৰত বিশ্বাস কৰা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment