সোমবাৰে ভুলতে এই কাম নকৰিব, ভগৱান শিৱৰ খং উঠিব পাৰে।

ভগৱান শিৱ ইমানেই নিৰ্দোষ যে কোনো ভক্তই যদি তেওঁক সত্য হৃদয়েৰে পূজা কৰে তেন্তে তেওঁ সুখী হয়। কিন্তু যিমান সোনকালে তেওঁলোকৰ দয়া লাভ কৰে, সিমানেই সোনকালে খং উঠে।

সোমবাৰে ভগৱান মহাদেৱৰ পূজা কৰা হয়। এই দিনটোত শিৱ মন্দিৰত ভক্তৰ সমাৱেশ হয়। বহুতে ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ ব্ৰত ৰাখে। ভগৱান শিৱ ইমানেই নিৰ্দোষ যে কোনো ভক্তই যদি তেওঁক সত্য হৃদয়েৰে পূজা কৰে তেন্তে তেওঁ সুখী হয়। কিন্তু যিমান সোনকালে তেওঁলোকৰ দয়া লাভ কৰে, সিমানেই সোনকালে খং উঠে। গতিকে মহাদেৱক পূজা কৰাৰ সময়ত বিশেষ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব।

সোমবাৰে মাংস আৰু মাছ খাব নালাগে। শাস্ত্ৰ অনুযায়ী এই দিনটোত এইবোৰ খাদ্য খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। সোমবাৰে ভগৱান শিৱক পূজা কৰাৰ সময়ত সেউজীয়া ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধিব লাগে। যিসকলে বিশ্বাস নকৰে তেওঁলোকে যিকোনো ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধে। বিশেষকৈ ক’লা ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধাটো পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

শিৱ পূজা কৰোতে কিছুমান কথা মনত ৰাখিব লাগে। তুলসী পাত ভগৱান শিৱক অৰ্পণ কৰিব নালাগে। বিশ্বাস কৰা হয় যে তুলসীক ভগৱান বিষ্ণুৰ পত্নী বুলি গণ্য কৰা হয়, সেয়েহে তুলসী অৰ্পণ কৰা উচিত নহয়।

ইয়াৰ বাহিৰে শংখৰ পৰা কেতিয়াও পানী আগবঢ়াব নালাগে। লগতে ভগৱান শিৱৰ পূজাত তিল ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। ভগৱান বিষ্ণুৰ মলিৰ পৰা তিলৰ উৎপত্তি হোৱা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেইবাবেই ভগৱান শিৱৰ ওচৰত তিল অৰ্পণ কৰা নহয়।

ৰঙা ৰঙৰ ফুল, কেতকি আৰু কেভাড়া ফুল ভোলেনাথক অৰ্পণ কৰাটো নিষেধ। বগা ৰঙৰ ফুল আগবঢ়াব লাগে। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোক সোনকালে সুখী হয়।

কিছুমান লোকে উপাসনাৰ সময়ত ঈশ্বৰৰ ওপৰত ৰঙা চিঙা ৰংও প্ৰয়োগ কৰে। কিন্তু ৰঙা ভাৰমিলিয়ন মহাদেৱৰ ওপৰত নহয়, মা পাৰ্বতীক লগাব লাগে। মহাদেৱকো ধ্বংসকাৰী ৰূপত পূজা কৰা হয়, সেয়েহে তেওঁক শীতল প্ৰকৃতিৰ চন্দন কাঠেৰে পূজা কৰা হয়।

(বিঃদ্ৰঃ এই বাতৰিত দিয়া তথ্য জ্যোতিষ আৰু ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দিয়া হৈছে। Axominfo-এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment