মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা ভোলেনাথক পূজা কৰি থাকোঁতে এইবোৰ নকৰিব, পূজাৰ ফল নাপাব।

মহাশিৱৰাত্ৰীৰ পূজাৰ সময়ত কিছুমান মানুহে অজানিতে ভুল কৰে। মহাশিৱৰাত্ৰিত ভগৱান শিৱক পূজা কৰাৰ সময়ত কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগে কওঁ।

মহাশিৱৰাত্ৰ ২০২৪: সনাতন ধৰ্মত ভগৱান শিৱক অমৰ, অমৰ আৰু অবিনাশী আখ্যা দিয়া হৈছে। শিৱ চিৰন্তন আৰু তেওঁক পূজা কৰি ব্যক্তিজনৰ সকলো কামনা পূৰণ হয়। ফালগুন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশী দিৱসত প্ৰতি বছৰে মহাশিৱৰাত্ৰি হিচাপে পালন কৰা হয় ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ বিবাহ উৎসৱ। এইবাৰ অৰ্থাৎ ২০২৪ চনত ৮ মাৰ্চত মহাশিৱৰাত্ৰিৰ মহান উৎসৱ আহি আছে আৰু আজিৰ দিনটোত দেশৰ মন্দিৰত পূজা কৰিবলৈ মানুহৰ বিপুল ভিৰ হ’ব। আজিৰ দিনটোত ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীক যথাযথভাৱে পূজা কৰা হয় আৰু শিৱলিঙক বিভিন্ন ধৰণে অভিষেক কৰা হয়। কিন্তু মহাশিৱৰাত্ৰিৰ পূজাৰ সময়ত একাংশ লোকে অজানিতে ভুল কৰে। মহাশিৱৰাত্ৰিত ভগৱান শিৱক পূজা কৰোতে কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগে কওঁ, অন্যথা সমগ্ৰ পূজাখন ব্যৰ্থ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু আপোনাৰ কৰা কামো নষ্ট হ’ব পাৰে।

মহাশিৱৰাত্ৰি পূজা কৰি থাকোঁতে এই ভুলবোৰ নকৰিব

~ যদি মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা শিৱলিংগত অভিষেক কৰি আছে তেন্তে পাত্ৰ বা কলশেৰে কৰক। ভগৱান শিৱ পূজা কৰোতে শংখৰ ব্যৱহাৰ নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়। এই সময়ত শংখ নাফুকাব নালাগে, শংখেৰে শিৱলিংগক অভিষেক নকৰিবও।

~ ভগৱান শিৱক পূজা কৰি থাকোঁতে তুলসী দল পূজা কৰা নিষিদ্ধ। আপোনালোকক কওঁ যে আপুনি ভগৱান শিৱক পূজা কৰক বা সমগ্ৰ শিৱ পৰিয়ালক পূজা কৰক, এই সময়ত তুলসী দল পূজা কৰা উচিত নহয়। ইয়াৰ বাহিৰেও মহাদেৱৰ পূজাত কানেৰ আৰু কেতকি ফুল ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

~ মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা মানুহে প্ৰায়ে শিৱৰ পূজা কৰি শিৱলিংগৰ প্ৰদক্ষিণ কৰে। কওঁ যে মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা শিৱলিংগৰ সম্পূৰ্ণ প্ৰদক্ষিণ কৰা উচিত নহয়। শাস্ত্ৰত শিৱলিংগৰ সম্পূৰ্ণ প্ৰদক্ষিণ নিষিদ্ধ। শিৱলিংগৰ আধা পৰিক্ৰমা অৰ্ধচন্দ্ৰৰ আধাৰত কৰিব লাগে।

~ মহাশিৱৰাত্ৰিত বেলপাত্ৰৰ পাত শিৱলিংগক অৰ্পণ কৰা হয় কাৰণ ভগৱান শিৱই বেলপাত্ৰৰ পাতক অতিশয় ভাল পায়। কিন্তু মনত ৰাখিব লাগিব যে পূজাত ব্যৱহাৰ কৰা বেল পাত সতেজ আৰু গোটা হ’ব লাগে। ভঙা, পুৰণি, শুকান বেলপাত্ৰ পাত আগবঢ়াই পূজা অসফল কৰি তোলে।

~ মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা ভোলেনাথক পূজা কৰি থাকোঁতে ৰোলী, কুমকুম বা হলুদ আগবঢ়াব নালাগে। এই সকলোবোৰ নাৰী উপাদান আৰু শিৱলিংগ পুৰুষ উপাদান। গতিকে এইবোৰ বস্তুৰ সলনি হালধীয়া চন্দন আগবঢ়াই কেৱল তাৰ ওপৰত তিলক কৰিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment