শীতকালত আঙুলি আৰু ভৰিৰ আঙুলি ফুলি যায় নেকি? এই আয়ুৰ্বেদিক ঔষধৰ সহায় লওক

শীতকালত স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় বহু সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। ইয়াৰ ভিতৰত চৰ্দি, কাহ, জ্বৰ, পেটৰ লগত জড়িত সমস্যা আৰু হাতৰ আঙুলি আৰু ভৰিৰ আঙুলি ফুলা আদি। শীতকালত ছাল শুকান হৈ পৰে। ইয়াৰ কাৰণে ছালৰ লগত জড়িত বহু ধৰণৰ সমস্যা দেখা যায়। বিশেষকৈ ঘৰত পানীৰ সৈতে অধিক কাম কৰা মহিলাসকলৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ অধিক দেখা যায়। ইয়াৰ বাহিৰেও শীতকালত বয়সস্থ লোকৰ হাতৰ আঙুলি আৰু ভৰিৰ আঙুলি ফুলি উঠে। শীতকালত আমাৰ ৰক্তবাহী নলীবোৰ সৰু হৈ যায়। ইয়াক অতিক্ৰম কৰিবলৈ বহুতো ঘৰুৱা উপায় ফলপ্ৰসূ। ঘৰত উপস্থিত বহু বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিলেহে এই সমস্যাবোৰৰ পৰা সকাহ পাব পাৰি। আমি এই বিষয়ে আয়ুৰ্বেদিক বিশেষজ্ঞ প্ৰীতিৰ লগত কথা পাতিছিলো আৰু তেওঁ আমাক কিছুমান বিশেষ আয়ুৰ্বেদিক প্ৰতিকাৰৰ কথা ক’লে। তেওঁলোকৰ সহায়ত আপুনি এই সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে।

হালধিৰ তেলে সকাহ দিব

হাতৰ আঙুলি আৰু ভৰিৰ আঙুলিৰ ফুলা দূৰ কৰাত হালধি তেল ফলপ্ৰসূ। সৰিয়হ তেলত হালধি সিজাই গৰম কৰি লওক। হালধিত থকা ঔষধি আৰু এন্টিবেক্টেৰিয়েল গুণে আঙুলিৰ ফুলা আৰু সংক্ৰমণ হ্ৰাস কৰে। এই হালধিৰ তেলেৰে মালিচ কৰক। ইয়াৰ উপৰিও সৰিয়হৰ তেলত নিমখ মিহলাই মালিচ কৰিব পাৰি।

হালধি আৰু মৌ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে

হালধি আৰু মৌ প্ৰচুৰ পৰিমাণে এন্টিবেক্টেৰিয়াল গুণেৰে ভৰপূৰ। ই ছালৰ ফুলা কমায়। কেঁচা হালধি পিহি তাত মৌ দি আঙুলিত লগাব। ইয়াৰ ফলত বিষ আৰু ফুলাৰ পৰা উপশম পাব।

পিঁয়াজৰ ৰস লগাব

পিঁয়াজত থকা এন্টি-চেপ্টিক আৰু এন্টি-বায়টিক গুণৰ বাবে ই শৰীৰৰ প্ৰদাহ কমায়। শীতকালত আঙুলিত জ্বলা-পোৰা আৰু খজুৱতি হোৱা লোকসকলকো ই সকাহ দিয়ে। যদি শীতকালত আঙুলি আৰু ভৰিৰ আঙুলি ফুলি যায়, তেন্তে পিঁয়াজৰ ৰস লগালে কম হয়। তাৰ পিছত পানীৰে ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰক।

যদি আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যা আছে তেন্তে লেখাটোৰ ওপৰত দিয়া কমেণ্ট বক্সত আমাক জনাওক। আমি আমাৰ লেখাৰ জৰিয়তে আপোনাৰ সমস্যা সমাধানৰ চেষ্টা কৰিম।

যদি এই লেখাটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ লেখা আৰু পঢ়িবলৈ আমাৰ লগত সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment