Advertisement
ধৰ্ম

অযোধ্যাক কিয় ধৰ্মৰ নগৰ বুলি কোৱা হয়? গোটেই কাহিনীটো ইয়াত জানি লওক

সপ্তপুৰীসকলৰ ভিতৰত অন্যতম অযোধ্যা ভগৱান ৰাম নগৰ বিশেষ, এই নগৰৰ লগত বহুতো বিশেষ ধৰ্মীয় তাৎপৰ্য জড়িত হৈ আছে। অথৰ্ববেদৰ মতে ধৰ্মীয় নগৰ অযোধ্যাক দেৱতাৰ স্বৰ্গ বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে। স্কন্দ পুৰাণৰ মতে সৰ্যুৰ পাৰত অৱস্থিত ভগৱান ৰাম নগৰ অযোধ্যাক ব্ৰহ্ম, বিষ্ণু আৰু মহেশৰ পবিত্ৰ স্থান বুলিও কোৱা হৈছে। বাল্মিক ৰামায়ণৰ মতেও অযোধ্যাক পবিত্ৰ নগৰ হিচাপে বৰ্ণনা কৰা হৈছে। ভগৱান ৰাম নগৰ অযোধ্যাৰ ধৰ্মীয় দৃষ্টিভংগী সম্পৰ্কে ধৰ্মীয় গ্ৰন্থত এক অতি জনপ্ৰিয় কাহিনী আছে।

যাৰ মতে অযোধ্যাৰ ৰজা বিক্ৰমাদিত্যই এসময়ত ভ্ৰমণৰ সময়ত সৰ্যু নদীৰ ওচৰত উপস্থিত হৈছিল। সেই সময়ছোৱাত তেওঁ অযোধ্যা দেশৰ পৰা কিছু অলৌকিকতা দেখিছিল। এই সময়ছোৱাত ওচৰৰ সাধুসকলেও মহাৰাজ বিক্ৰমাদিত্যক অৱধ ভূমিৰ ধৰ্মীয় গুৰুত্বৰ বিষয়ে অৱগত কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত বিক্ৰমাদিত্যই অযোধ্যাৰ মঠ মন্দিৰবোৰ সজীৱ কৰি তুলিছিল। কেৱল এয়াই নহয়, অযোধ্যা, ভগৱান ৰাম নগৰখনো ভগৱানৰ জন্মস্থান হিচাপে পৰিচিত হোৱাৰ লগতে সাকেট নগৰ হিচাপেও পৰিচিত আছিল। হিন্দু ধৰ্মৰ সমান্তৰালকৈ অযোধ্যাক বৌদ্ধ আৰু জৈন ধৰ্মৰ পবিত্ৰ নগৰ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

অযোধ্যা শ্ৰীৰামৰ জন্মস্থান

কেৱল এয়াই নহয়, বাবা বিশ্বনাথৰ নগৰ স্কন্দ পুৰাণৰ মতে কাশী শংকৰৰ ত্ৰিশূলৰ ওপৰত থিয় হৈ আছে। একেদৰে ভগৱান বিষ্ণুৰ সুদৰ্শন চক্ৰৰ ওপৰত ভগৱান ৰামৰ জন্মস্থান অযোধ্যাও অৱস্থিত। ইয়াৰ ওপৰত পৌৰাণিক কাহিনীও আছে। এবাৰ মনুই এখন নগৰ নিৰ্মাণৰ পৰিকল্পনা লৈ ভগৱান ব্ৰহ্মৰ কাষ চাপিছিল। তেতিয়া ভগৱান ব্ৰহ্মাই মনুক ভগৱান বিষ্ণুৰ ওচৰলৈ পঠিয়াই দিলে। ভগৱান বিষ্ণুৱে মনুৰ বাবে সাকেট ধাম বাছি লৈছিল।

সাকেট ধাম নিৰ্মাণৰ বাবে ভগৱান ব্ৰহ্ম, মনু, বিষ্ণু ভাস্কৰ্য শিল্পী, ভগৱান বিশ্বকৰ্মা আৰু জ্যেষ্ঠ ঋষিসকল গৈছিল। ইয়াৰ পিছত সৰ্যু নদীৰ পাৰৰ মাটি বাছনি কৰি তাৰ পৰাই দেৱ শিল্পী নগৰৰ নিৰ্মাণ কাৰ্য আৰম্ভ হয়। যিখন আজি অযোধ্যা চহৰ বুলি জনা যায়। কেৱল এয়াই নহয়, ভগৱান ৰামৰ জন্মৰ সময়ত এই নগৰখনক অৱধ নামেৰেও জনা গৈছিল।

মহাকাব্যত অযোধ্যা

বাল্মীকি ৰামায়ণৰ পঞ্চম স্বৰ্গৰ বালকাণ্ডত অযোধ্যাৰ বৰ্ণনা কৰি থাকোঁতে কোৱা হৈছে যে অযোধ্যাৰ দৈৰ্ঘ্য ১২ যোজন আৰু বহল আছিল তিনি যোজন। অযোধ্যা মঠ মন্দিৰ আৰু ঘাটৰ বিখ্যাত চহৰ। সৰ্যু নদীৰ পাৰত অৱস্থিত ১৪ টা ডাঙৰ ঘাট। য’ত গুপ্তৰ ঘাট, কৌশল ঘাট আদি বহু ঘাট আজিও অৱস্থিত আৰু ভগৱান ৰামৰ জন্ম ধৰ্মনগৰ অযোধ্যাত হৈছিল, সেয়েহে ইয়াক ৰাম জন্মভূমি বুলিও কোৱা হয়।

ইয়াৰ লগতে বহু মহাযোদ্ধা, ঋষি আৰু অৱতাৰী পুৰুষো ইয়াত বাস কৰিছিল। জৈন ধৰ্মৰ মতে আদিনাথকে ধৰি পাঁচজন তীৰ্থংকৰৰ জন্ম অযোধ্যাতেই হৈছিল। কোৱা হয় যে ভগৱান শ্ৰীৰামে নিজৰ বাসস্থানলৈ যাবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পিছত অযোধ্যা নগৰ ধ্বংস হৈছিল যদিও পুত্ৰই পুনৰবাৰ অযোধ্যাক পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল।

এই ঠাইৰ প্ৰতিটো কণিকাত ৰাম

জগদগুৰু ৰাম দিনেশ আচাৰ্যই কয় যে ভগৱান ৰাম ধৰ্মৰ মূৰ্তি। ভগৱান শ্ৰীৰামৰ জন্ম অযোধ্যাত। য’ত ঈশ্বৰৰ জন্ম হৈছে, তেতিয়া কেৱল সেই নগৰখনক ধৰ্মীয় নগৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। কেৱল এয়াই নহয়, অযোধ্যাত বহুতো ঐতিহাসিক মঠ-মন্দিৰ আছে, অযোধ্যাৰ নাম, ৰামায়ণ যুগৰ সৈতে জড়িত বস্তুৰ সৈতে জড়িত সপ্তপুৰীসকলৰ ভিতৰত অন্যতম ভগৱান ৰাম নগৰ, ধৰ্মীয় গ্ৰন্থতো দেখা যায়। এই কাৰণেই অযোধ্যাক ধৰ্মীয় নগৰ হিচাপে পৰিচিত। অযোধ্যাৰ বহুতো বিশেষত্ব আছে যিবোৰ কেতিয়াও জয় কৰিব নোৱাৰি, য’ত কেতিয়াও যুদ্ধ হোৱা নাই। অযোধ্যাৰ পুখুৰী আৰু বিল। পৃথিৱীত যদি কোনোবা আটাইতকৈ ধুনীয়া ধৰ্মীয় স্থান আছে তেন্তে সেয়া হ’ল ধৰ্মীয় নগৰ অযোধ্যা। প্ৰকৃত ঈশ্বৰৰ জন্ম লোৱা দেশখন শব্দৰে বৰ্ণনা কৰিব নোৱাৰি।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button