মাত্ৰ ২৫০ টকাত জমা কৰি আপোনিও লাভ কৰক লাখ টকা, যদিহে আছে কন্যা সন্তান!

ছোৱালীৰ সুৰক্ষিত ভৱিষ্যতৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰে বহু ধৰণৰ আঁচনি চলাই আছে। এনে পৰিপ্ৰেক্ষিতত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাও চৰকাৰে চলাই আছে। য’ত আপুনি ডাকঘৰত ২৫০ টকীয়া একাউণ্ট খুলি তেওঁৰ ভৱিষ্যত উজ্জ্বল কৰি তুলিব পাৰে। এই আঁচনিৰ বাবেই চৰকাৰে কন্যাৰ বাবে জমা কৰা ধনৰ চক্রবৃদ্ধি সুত দিয়ে, যাতে আপুনি আপোনাৰ কন্যাৰ ভৱিষ্যত গঢ়ি তুলিব পাৰে।

ছোৱালীৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ বাবে চৰকাৰে বহু আঁচনি চলাই আছে। ইয়াৰ ভিতৰত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা এক অতি অভিলাষী আঁচনি যিয়ে এক প্ৰকাৰে ছোৱালীৰ ভৱিষ্যত উজ্জ্বল কৰি তোলাৰ কাম কৰে। এই আঁচনিখন ডাকঘৰৰ সৈতে সংযুক্ত। এই আঁচনিয়ে ছোৱালীজনীক শিক্ষাৰ পৰা বিয়ালৈকে সহায় কৰে। কন্যা সন্তানৰ সুৰক্ষিত ভৱিষ্যতৰ বাবে অভিভাৱকসকলে এই আঁচনি গ্ৰহণ কৰিব লাগিব।

২৫০ টকাত খোলা হ’ব একাউণ্ট

উপায়ুক্ত কেপ্তেইন মনোজ কুমাৰে কয় যে বেটি বচাও-বেটি পঢ়াও অভিযানক গতি প্ৰদান কৰিবলৈ চৰকাৰে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা আৰম্ভ কৰিছে। এই আঁচনিৰ অধীনত মাত্ৰ ২৫০ টকাত এটা একাউণ্ট খোলা হয়। কন্যাৰ জন্মৰ পৰা ১০ বছৰ বয়সলৈকে একাউণ্ট খুলিব পাৰিব। এবছৰৰ ভিতৰত একাউণ্টত নূন্যতম ১০০০ আৰু সৰ্বাধিক ১,৫০,০০০ টকা জমা কৰিব পাৰিব।

২১ বছৰৰ পাছত চক্রবৃদ্ধি সুতৰ লগতে সম্পূৰ্ণ ধন পাব।

উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে জমা ধনৰ ৫০ শতাংশ পৰ্যন্ত ছোৱালীজনী ১৮ বছৰ বয়স হোৱাৰ পিছত উলিয়াব পাৰিব। চক্রবৃদ্ধি সুতৰ সৈতে সমগ্ৰ ধনৰাশি বিবাহৰ সময়ত বা ২১ বছৰৰ পাছত পোৱা যায়। এই আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট খোলাসকলে আয়কৰতো ৰেহাই পায়। কন্যাৰ পিতৃ-মাতৃয়ে এই আঁচনিত যোগদান কৰিব লাগিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment