আপুনাৰ প্ৰকৃত বন্ধু কোন ? বিচাৰি উলিওৱাৰ সহজ উপায় জানক..

চাণক্য নীতিঃ আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত কিছুমান কথা উল্লেখ কৰিছে যাৰ জৰিয়তে আপুনি জানিব পাৰে যে ব্যক্তিজন আপোনাৰ প্ৰকৃত বন্ধু নে নহয়। তেওঁৰ নীতিত তেওঁ প্ৰকৃত আৰু মিছা বন্ধুৰ পাৰ্থক্যও বুজাইছে। আচল বন্ধু কোন জানো আহক।

চাণক্যৰ মতে, যিজন ব্যক্তিৰ ভাল বন্ধু আছে, তেওঁ সহজেই প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ সমাধান কৰিব পাৰে। কিছুমান বিশেষ কথা এজন ব্যক্তিয়ে কেৱল বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতেহে শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ সক্ষম হয় আৰু ই তেওঁৰ বাবে সকাহ হিচাপে কাম কৰে। চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত কিছুমান কথা উল্লেখ কৰিছে যাৰ দ্বাৰা আপোনাৰ বন্ধু সঁচা হয় নে নহয় জানিব পাৰি।

চাণক্যৰ মতে প্ৰকৃত বন্ধু হ’ল কেৱল আপোনাৰ সুখৰ সময়ত আপোনাৰ লগত থকাজন নহয়, কিন্তু কঠিন সময়তো আপোনাক সহায় কৰাজনেই প্ৰকৃত বন্ধু। এনে বন্ধু থাকিলে কোনো ব্যক্তিয়ে যিকোনো পৰিস্থিতিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ সাহস পায়। শোকত আপোনাক সমৰ্থন কৰা বন্ধু কেতিয়াও আপোনাৰ কাষত নাযায় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

চাণক্যই তেওঁৰ মূলমন্ত্ৰত কৈছে যে আৰ্থিক সংকটত বন্ধুসকলে যেতিয়া আপোনাক সহায় কৰে তেতিয়া সেই বন্ধুসকল সঁচা। লগতে আপোনাৰ সমস্যাবোৰ বুজি পোৱাই নহয়, সহায় কৰা বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতেও সম্পৰ্ক বজাই ৰাখক।

যেতিয়া কোনো এজন অতি ঘনিষ্ঠ বা বিশেষ ব্যক্তিয়ে এজন ব্যক্তিক এৰি যায়, তেতিয়া সেই সময় তেওঁৰ বাবে অতি কঠিন হৈ পৰে। এনে সময়ত এজন ভাল আৰু সঁচা বন্ধুৰ আটাইতকৈ প্ৰয়োজন। চাণক্যৰ মতে এনে পৰিস্থিতিত যি আপোনাৰ কাষত থিয় দিয়ে, আপোনাক সমৰ্থন কৰে, তেওঁক আপোনাৰ প্ৰকৃত বন্ধু বুলি কোৱা হয়।

চাণক্যৰ মতে প্ৰকৃত বন্ধু হ’ল সেইসকল যিয়ে আপোনাক বেমাৰতো এৰি নাযায়, কিন্তু আপোনাক সহায় কৰে। তেওঁলোকৰ লগত বন্ধুত্ব কৰাটো আপোনাৰ বাবে উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব। প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিত আপুনি তেওঁলোকক অন্ধভাৱে বিশ্বাস কৰিব পাৰে।

Leave a Comment