এই ৩ টা বস্তু দান কৰিবলৈ কেতিয়াও কৰিব নাপায় কুণ্ঠাবোধ, বাঢ়িব আপোনাৰ সন্মান

সনাতন ধৰ্মত দান অতি শুভ কাম বুলি গণ্য কৰা হয়। সেয়েহে হিন্দু ধৰ্মত দান-বৰঙণিৰ অতি গুৰুত্ব আছে। আৰ্তজনক দান কৰা ব্যক্তিয়ে আনৰ উপকাৰ হোৱাই নহয়, দানকাৰীক সমাজত সন্মানৰ যোগ্য কৰি তোলে। এনে পৰিস্থিতিত আচাৰ্য চাণক্যৰ দ্বাৰা ৰচিত নাতিশাস্ত্ৰত দান-বৰঙণিৰ লগত জড়িত এনে বহু কথাৰ বৰ্ণনা কৰা হৈছে, যাক গ্ৰহণ কৰি এজন ব্যক্তিয়ে জীৱনত সফলতাৰ শিখৰত উপনীত হ’ব পাৰে। আচাৰ্য চাণক্যৰ নৈতিকতাত বৰ্ণিত দানৰ নিয়মবোৰ জানো আহক।

দান-বৰঙণি

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে কোনো ব্যক্তিয়ে কেতিয়াও ধৰ্মীয় কামত ধন খৰচ কৰাত কৃপণালি বা দ্বিধাবোধ কৰা উচিত নহয়। আচাৰ্যৰ মতে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ জীৱনকালত কোনোবা নহয় কোনোবা মন্দিৰ বা তীৰ্থস্থানলৈ দান দিব লাগিব। এনে কৰিলে জীৱনত ইতিবাচক ফলাফল দেখা যায় আৰু ব্যক্তিজনেও মানসিক সন্তুষ্টি লাভ কৰে।

দুখীয়াক দান

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে নিঃস্ব বা আৰ্তজনক সহায় কৰিবলৈ কেতিয়াও লাজ কৰা উচিত নহয়। তেওঁলোকে সদায় প্ৰয়োজনীয় বস্তু দান কৰি থাকিব লাগে। দুখীয়া দুখীয়া মানুহ এজনক চিকিৎসা প্ৰদান কৰিলে সমাজত আপোনাৰ সন্মান বাঢ়ে।

জ্ঞান দান

হিন্দু ধৰ্মত জ্ঞান দান সৰ্বোচ্চ বুলি গণ্য কৰা হয়। আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে, ধনৰ দান, মাটি দান, কাপোৰ দান, খাদ্য দান আৰু গৰু দান শ্ৰেষ্ঠ শ্ৰেণীৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো এটা দান যিটো কেতিয়াও শেষ নহয়। জ্ঞান দান কৰিলে ব্যক্তিৰ মানসিক বিকাশ ঘটে যাৰ ফলত তেওঁ জীৱনৰ প্ৰতিটো বাধা অতিক্ৰম কৰিবলৈ সক্ষম হয়। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment