স্বামীয়ে এই ৩টা বস্তু বিচাৰিলে কেতিয়াও নাকচ কৰিব নালাগে, ইয়াৰ দ্বাৰা সুখী হব বিবাহিত জীৱন

Chanakya Niti: মহান অৰ্থনীতিবিদ আৰু কূটনীতিবিদ আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত পুৰুষ-মহিলা সম্পৰ্কীয় বহু নিয়ম আৰু বস্তু দিছে, যাৰ দ্বাৰা বিবাহিত জীৱন সুখী কৰিব পৰা যায়। সেইবোৰ কথা চাণক্য নীতিত উল্লেখ কৰা হৈছে, তাৰ পিছত, বিবাহিত জীৱন সুখী হৈয়েই থাকে। আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যদি স্বামীয়ে তিনিটা কথা দাবী কৰে তেন্তে পত্নীয়ে যিকোনো মূল্যতে সেইবোৰ পূৰণ কৰিব লাগে।

স্বামীক সদায় শান্তি দিয়ক

যিকোনো পুৰুষে যেতিয়া আটাইতকৈ বেছি অশান্তি পায় তেতিয়া তেওঁ নিজৰ সংগীৰ পৰা বিশেষ ধৰণৰ সমৰ্থন বিচাৰে আৰু এই কথাও চাণক্য নীতিত উল্লেখ কৰা হৈছে। আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে স্বামীৰ সকলো বস্তুৰ যত্ন লোৱা আৰু দুখী হ’লে তেওঁৰ মনক শান্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰাটো পত্নীৰ কৰ্তব্য। যেতিয়াই স্বামীয়ে কোনো কথাত চিন্তা কৰে তেতিয়াই তেওঁক সান্ত্বনা দিয়াটো পত্নীৰ কৰ্তব্য। এই কাম নকৰিলে সম্পৰ্ক নষ্ট হয়।

স্বামীক মৰমেৰে সন্তুষ্ট কৰা

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে স্বামী-স্ত্ৰীৰ সম্পৰ্ক সফল হয় তেতিয়াহে যেতিয়া দুয়োজনে ইজনে সিজনৰ সুখ-দুখৰ যত্ন লয়। চাণক্য নীতিত উল্লেখ আছে যে স্বামীৰ প্ৰেমৰ আকাংক্ষা পূৰণ কৰাটো পত্নীৰ কৰ্তব্য আৰু স্বামীক সদায় নিজৰ প্ৰেমেৰে সন্তুষ্ট কৰা উচিত। অৱশ্যে পত্নীৰ ইচ্ছা পূৰণ কৰাৰ কৰ্তব্যও স্বামীৰ। তেনে নকৰিলে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত কাজিয়া হয় আৰু সম্পৰ্ক বিনষ্ট হয়।

বৈবাহিক জীৱনৰ বিভাজনৰ অন্ত পেলাওক

সুখী বৈবাহিক জীৱনৰ বাবে স্বামী-স্ত্ৰীয়ে কেতিয়াও ইজনে সিজনৰ মাজত দূৰত্ব আহিবলৈ নিদিয়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। চাণক্য নীতিৰ মতে বৈবাহিক জীৱনত কেতিয়াও কোনো ধৰণৰ বিভাজন নিদিয়াটো পত্নীৰ কৰ্তব্য। অৱশ্যে আচাৰ্য চাণক্যেও নিজৰ নীতিত উল্লেখ কৰিছে যে স্বামীয়েও পত্নীৰ প্ৰতি একেধৰণৰ আচৰণ কৰিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment