শাৰদীয় নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত পালন কৰক বাস্তুৰ এই প্ৰতিকাৰসমূহ, সমৃদ্ধিৰে ভৰি থাকিব বছৰটো

হিন্দু ধৰ্মত নৱৰাত্ৰি উৎসৱ অতি আড়ম্বৰেৰে পালন কৰা হয়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে ‘ন ৰাতি’। এই উৎসৱ মাতৃ দুৰ্গাৰ পূজাৰ বাবে উৎসৰ্গিত বুলি গণ্য কৰা হয়। যদিও বছৰত ৪ বাৰ নৱৰাত্ৰি আহে, কিন্তু তাৰ ভিতৰত ২ টা নৱৰাত্ৰীৰ তাৰিখ আটাইতকৈ বিশেষ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ইয়াৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে চৈত্ৰ আৰু অশ্বিন মাহৰ শাৰদিয়া নৱৰাত্ৰী। চত মাহত শাৰদিয়া নৱৰাত্ৰি পালন কৰা হয় আৰু দেৱী দুৰ্গাৰ নটা ৰূপ পূজা কৰা হয়। এইবাৰ ৯ এপ্ৰিলৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব শাৰদিয়া নৱৰাত্ৰী ১৭ এপ্ৰিলত শেষ হ’ব।

এনে পৰিস্থিতিত ভক্তসকলক কলাশ প্ৰতিষ্ঠা কৰাৰ লগতে মাতৃ দেৱীৰ বিভিন্ন ৰূপক আচাৰ-ব্যৱহাৰেৰে পূজা কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। ইয়াৰ লগতে নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত বাস্তু ঔষধ কিছুমান চেষ্টা কৰিলে আপোনাৰ ঘৰত সদায় সুখ থাকিব। জ্যোতিষী পণ্ডিত ৰমেশ ভোজৰাজ দ্বিবেদীৰ পৰা চৈত্ৰা নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত আপুনি চেষ্টা কৰিব লগা কিছুমান বাস্তু প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

অনুগ্ৰহ কৰি ঘৰটো চাফা কৰক

নৱৰাত্ৰি আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে ঘৰখন চাফা কৰিব লাগিব। প্ৰতিটো বস্তু আৰু স্থান সংগঠিত কৰি ঘৰৰ পৰা পুৰণি কাপোৰ, কিতাপ, আচবাব আদি যিকোনো অবাঞ্চিত বস্তু বাহিৰলৈ পেলাই দিব। কোনো চুকত মলি থাকিলে তৎক্ষণাত আঁতৰাই পেলাব লাগে। এই প্ৰতিকাৰে আপোনাৰ ঘৰত সুখ বজাই ৰাখে আৰু সমৃদ্ধিৰ দুৱাৰ মুকলি কৰে।

দেৱী দুৰ্গা মূৰ্তিৰ শুদ্ধ দিশ

নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত দুৰ্গা দেৱীৰ মূৰ্তিৰ নিৰ্দেশনা আপোনাৰ বাবে বহুত গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভুল দিশত ৰখা মূৰ্তি কেতিয়াও পূজা কৰা উচিত নহয়, বৰঞ্চ মাতা কি চৌকী প্ৰতিষ্ঠা কৰা উচিত।

নৱৰাত্ৰিৰ প্ৰথম দিনা আপোনাৰ ঘৰ মন্দিৰৰ উত্তৰ-পূব কোণত দেৱী দুৰ্গাৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰিব লাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ পূজাৰ প্ৰভাৱ বৃদ্ধি পাব পাৰে আৰু ইয়াক বাস্তুৰ মতে শুভ বুলিও গণ্য কৰা হয়। মাতাৰ পদত সদায় মাতা দুৰ্গাৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰিব লাগে। এই পোষ্টটোত মূৰ্তিটোৰ বাহিৰে আন কোনো সামগ্ৰী ৰাখিব নালাগে।

নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত ভক্তসকলে মাতৃ দেৱীক পূজা কৰাৰ সময়ত মুখখন পূব বা উত্তৰ দিশলৈ ৰাখিব লাগে। বিশ্বাস কৰা হয় যে পূব দিশ শক্তি আৰু সাহসৰ সৈতে জড়িত আৰু যদি আপুনি এই দিশৰ ফালে বহি পূজা কৰে তেন্তে ই আপোনাৰ বাবে অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

চিৰন্তন শিখা জ্বলায়

শাৰদিয়া নৱৰাত্ৰিৰ প্ৰথম দিনাৰ পৰাই যদি আপুনি অখণ্ড জ্যোতি জ্বলাই দিয়ে, তেন্তে আপোনাৰ জীৱনত সদায় সুখ থাকিব। বিশ্বাস কৰা হয় যে অখণ্ড শিখা আপোনাৰ সমৃদ্ধিৰ প্ৰতীক আৰু আপোনাৰ ভৱিষ্যতৰ বাবে শুভ শুভকামনা দিয়ে।

যদি আপুনি অখণ্ড জ্যোতি আগবঢ়াইছে তেন্তে মনত ৰাখিব লাগিব যে ইয়াক সদায় কালাছৰ সোঁফালে ৰখা হয়। অখণ্ড জ্যোতি সদায় পূজাস্থলীৰ দক্ষিণ-পূব দিশৰ ফালে ৰাখিব লাগে।

নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত সমৃদ্ধি অনাৰ আটাইতকৈ সহজ আৰু উত্তম উপায় হ’ল ঐশ্বৰিক প্ৰাৰ্থনা কৰা। ইয়াৰ বাহিৰেও যদি আপুনি আপোনাৰ পূজা কোঠাটো সজাইছে তেন্তে ই আপোনাৰ বাবে অতি শুভ হ’ব পাৰে।

আমপাতৰ মালা বনাওক

ঘৰৰ সমৃদ্ধি বজাই ৰাখিবলৈ আম আৰু অশোকপাতৰ মালা বনাই নৱৰাত্ৰিৰ প্ৰথম দিনাই মূল দুৱাৰত বান্ধিব লাগে। ই আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা সকলো নেতিবাচক শক্তি আঁতৰোৱাত সহায় কৰে।

এই টৰানবোৰ প্ৰতিদিনে সলনি কৰি সতেজ ফুল আৰু পাতৰ ব্যৱস্থা কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও নৱৰাত্ৰিৰ দিনত যদি আপুনি সতেজ ফুলৰ মালা আগবঢ়ায় বা সতেজ ফুল মাতৃ দেৱীক আগবঢ়ায়, তেন্তে আপোনাৰ ঘৰত সুখ থাকিব।

মূল প্ৰৱেশদ্বাৰত এই বাস্তু টিপছবোৰ চেষ্টা কৰক

নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত মূল প্ৰৱেশদ্বাৰত যদি বাস্তু ঔষধ কিছুমান চেষ্টা কৰে তেন্তে ই আপোনাৰ বাবে অতি শুভ হ’ব পাৰে। প্ৰথমে মূল দুৱাৰখন পৰিষ্কাৰ কৰি ৰঙা বা হালধীয়া ৰঙৰ ভাতেৰে এই ঠাইত স্বস্তিকা প্ৰতীক বনাওক।

এই নৱৰাত্ৰি, মূল দুৱাৰত স্বস্তিকা অংকন কৰাটো অত্যন্ত শুভ আৰু ঘৰত বসবাস কৰা লোকসকলৰ মংগল আৰু সমৃদ্ধিৰ আকৰ্ষণত সহায় কৰে। বিশ্বাস কৰা হয় যে এই প্ৰতিকাৰে নেতিবাচক শক্তিক আঁতৰাই ৰাখে আৰু সমৃদ্ধিৰ দুৱাৰ মুকলি কৰাত সহায় কৰে। এই প্ৰতিকাৰবোৰৰ ঋণাত্মক শক্তিক প্ৰতিহত কৰাৰ শক্তি আছে।

কলহ বা পানীৰে ভৰা পাত্ৰ স্থাপন কৰক

নৱৰাত্ৰীৰ সময়ত যদি আপুনি আপোনাৰ ঘৰ বা দোকানৰ মূল প্ৰৱেশদ্বাৰৰ ওচৰত পানীৰে ভৰা পাত্ৰ এটা ৰাখে বা মন্দিৰত পানীৰ পাত্ৰ এটা ৰাখে তেন্তে ই মংগল আকৰ্ষণ কৰে। ঘৰৰ মন্দিৰতো এটা কলহ স্থাপন কৰি এই কলাচ পূজাস্থলীত ৰাখিব পাৰে। এই কলাশৰ ওপৰত আপুনি এটা তামোল ৰাখক। প্ৰৱেশদ্বাৰৰ পূব বা উত্তৰ দিশত পানীৰ পাত্ৰ এটা ৰাখিলে ভাল লক্ষণ হ’ব পাৰে।

নৱৰাত্ৰিৰ ন দিনত যদি আপুনি বাস্তুৰ কিছুমান বিশেষ প্ৰতিকাৰ চেষ্টা কৰে, তেন্তে আপোনাৰ জীৱনত সদায় সুখ থাকিব।

আপোনাৰ মতামত আমাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ! অনুগ্ৰহ কৰি অলপ সময় উলিয়াই আমাৰ পাঠকৰ সমীক্ষা পূৰণ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ পছন্দসমূহ ভালদৰে বুজিব পৰা যাব। ইয়াত ক্লিক কৰক

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment