Advertisement
ধৰ্ম

দৈনিক গীতা আবৃত্তি কৰি আপুনি আচৰিত ধৰণৰ উপকাৰ লাভ কৰে, সঠিক নিয়ম জানি লওক

ভাগৱত গীতা নিয়ম: মহাভাৰতৰ যুদ্ধক্ষেত্ৰত অৰ্জুনৰ ৰথী হৈ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই তেওঁৰ জয় নিশ্চিত কৰে। অৰ্জুনক গীতা প্ৰচাৰ কৰিলে। আজি কেৱল দেশতে নহয় বহিঃৰাজ্যৰ মানুহে গীতা পাঠ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি গীতাক আপোনাৰ ঘৰত ৰখা হয়, তেন্তে আপুনি কিছুমান বিশেষ নিয়ম মনত ৰাখিব লাগে।

ভাগৱত গীতা উপদেশঃ ভাগৱত গীতা কেৱল হিন্দু শাস্ত্ৰই নহয়, ই মানুহক জীৱনৰ দুখ দূৰ কৰাৰ বাৰ্তাও দিয়ে। গীতা প্ৰচাৰ কৰিছিল ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক যুদ্ধক্ষেত্ৰত। এই জ্ঞানৰ দ্বাৰাই অৰ্জুনে সঠিক আৰু অনুচিতৰ মাজত পাৰ্থক্য কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল আৰু শেষত যুদ্ধত জয়ী হৈছিল। জীৱনৰ বিভিন্ন দিশ যেনে ধৰ্ম, কৰ্ম, নীতি আদিৰ গোপনীয়তা গীতাত লুকাই আছে। জীৱনৰ প্ৰতিটো সমস্যাই ইয়াৰ নিয়মীয়া আবৃত্তিৰ দ্বাৰা সমাধান কৰিব পাৰি।

গীতা আবৃত্তিৰ সুবিধা

নিয়মীয়াকৈ গীতা পাঠ কৰা ঘৰখনত সদায় সুখ আৰু সমৃদ্ধি থাকে বুলি ধৰ্মীয় পুৰাণত বিশ্বাস কৰা হয়। নিয়মীয়াকৈ পঢ়ি মানুহ এজনে কেৱল মানসিক শান্তি অনুভৱ কৰাই নহয় জীৱনৰ বহু সমস্যাৰ পৰাও সকাহ পায়। ইয়াৰ লগে লগে মানুহজনৰ জীৱনৰ পৰা সকলো ধৰণৰ নেতিবাচকতা আঁতৰি যাবলৈ আৰম্ভ কৰে। দৈনিক গীতা পঢ়িলে মানুহৰ আত্মবিশ্বাস বাঢ়ে, যাৰ বাবে তেওঁ জীৱনত সফলতা লাভ কৰিব পাৰে।

গীতা আবৃত্তিৰ নিয়ম

শ্ৰীমদ ভাগৱত গীতা সদায় গা ধোৱা আদিৰ পিছত আৰু পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পিন্ধি আবৃত্তি কৰিব লাগে। ইয়াৰ পিছত এখন আসনত বহি কাঠৰ পূজাৰ মঞ্চ বা লাঠিত ৰাখি গীতা আবৃত্তি কৰক। মনত ৰাখিব যে কেতিয়াও মাটিত বা হাতত ৰাখি গীতা পাঠ কৰিব নালাগে।

ইয়াৰ লগতে গীতাক সদায় ৰঙা কাপোৰেৰে মেৰিয়াই ৰাখিব আৰু আবৃত্তিৰ সময়তহে খুলিব। লগতে মনত ৰাখিব যে ভাগৱত গীতাৰ অধ্যায়টো মাজত আধৰুৱা হৈ নাথাকিব, গোটেই অধ্যায়টো পঢ়াৰ পিছতহে গীতা বন্ধ কৰক।

এই নিয়মবোৰ মনত ৰাখিব

গীতা ঘৰত ৰখা আৰু আবৃত্তিৰ লগত জড়িত কিছুমান নিয়ম বিশেষভাৱে মনত ৰখা উচিত। গীতাক যি ঠাইতে ৰাখিছে, সেই ঠাইখন অতি পৰিষ্কাৰ হ’ব লাগে। লেতেৰা হাতেৰে, স্নান নকৰাকৈ বা ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত গীতা স্পৰ্শ কৰিব নালাগে। শ্ৰীমদ ভাগৱত গীতা যিকোনো সময়তে আবৃত্তি কৰিব পাৰি, মাথোঁ নিজৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা আৰু বিশুদ্ধতাৰ যত্ন ল’ব লাগিব।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button