Business Idea: মাত্ৰ ৫০০০ টকাত ডাকঘৰৰ যোগেৰে আৰম্ভ কৰক ব্যৱসায়, ঘৰতে বহি কৰিব পাৰিব বৃহত টকাৰ উপাৰ্জন।

যদি আপুনি যিকোনো চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানৰ লগত জড়িত হৈ ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে তেন্তে আজি আমি আপোনাক এনে এটা ব্যৱসায়িক ধাৰণা দিছো। য’ত চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানত যোগদান কৰি প্ৰতিমাহে ডাঙৰ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰি। আপুনি ডাকঘৰৰ ফ্ৰেঞ্চাইজি খুলিব পাৰে। বৰ্তমান দেশত প্ৰায় ১.৫৫ লাখ ডাকঘৰ আছে। চৰকাৰে সময়ে সময়ে তেওঁলোকৰ সা-সুবিধা সম্প্ৰসাৰণ কৰি ইয়াৰ জৰিয়তে বহু কাম কৰা হয়। ইয়াত মানি অৰ্ডাৰ পঠোৱা, ষ্টাম্প আৰু ষ্টেচনাৰী পঠোৱা, ডাক পঠোৱা আৰু অৰ্ডাৰ দিয়া, সৰু সৰু চেভিংছ একাউণ্ট খোলা আদি সকলো কাম ডাকঘৰতে কৰা হয়।

ইণ্ডিয়া পোষ্টে নতুন ডাকঘৰ খুলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে ফ্ৰেঞ্চাইজি আঁচনি। অৰ্থাৎ ডাকঘৰ খুলি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। এতিয়াও দেশৰ বহু অঞ্চলত ডাকঘৰলৈ যাব পৰা নাই। এই কথা মনত ৰাখি ফ্ৰেঞ্চাইজি দিয়া হৈছে।

ডাকঘৰৰ পৰা দুবিধ ফ্ৰেঞ্চাইজি পোৱা যায়

দুই ধৰণৰ ফ্ৰেঞ্চাইজি ডাকঘৰে দিয়ে। ইয়াত প্ৰথমটো ফ্ৰেঞ্চাইজি আউটলেটৰ আৰু দ্বিতীয়টো হৈছে ডাক এজেণ্টছ ফ্ৰেঞ্চাইজি। এই ফ্ৰেঞ্চাইজিবোৰৰ যিকোনো এটা ল’ব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও চহৰ আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলত ঘৰে ঘৰে ডাক ষ্টাম্প আৰু ষ্টেচনাৰী ডেলিভাৰী কৰা এজেণ্টো আছে। ইয়াক ডাক এজেণ্ট ফ্ৰেঞ্চাইজি বুলি জনা যায়। ডাকঘৰৰ ফ্ৰেঞ্চাইজি আঁচনিৰ অধীনত যিকোনো ব্যক্তিয়ে সামান্য ধন জমা কৰি আৰু মূল প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰি ডাকঘৰ খুলিব পাৰে। ডাকঘৰ এটা সফল ব্যৱসায়িক মডেল আৰু ইয়াৰ পৰা ভাল পৰিমাণৰ ধন উপাৰ্জন কৰে।

কোনে ফ্ৰেঞ্চাইজি ল’ব পাৰে?

ফ্ৰেঞ্চাইজি লোৱা ব্যক্তিজনৰ বয়স ১৮ বছৰৰ অধিক হ’ব লাগে। পৰিয়ালৰ কোনো সদস্য ডাক বিভাগত থাকিব নালাগে। ফ্ৰেঞ্চাইজি লোৱা ব্যক্তিজনৰ স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত বিদ্যালয়ৰ পৰা ৮ম উত্তীৰ্ণৰ প্ৰমাণ পত্ৰ থাকিব লাগিব। ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ বাবে আপুনি ফৰ্ম পূৰণ কৰি আবেদন কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত বাছনিৰ সময়ত ইণ্ডিয়া পোষ্টৰ সৈতে বুজাবুজি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিব লাগিব।

ফ্ৰেঞ্চাইজি আউটলেটত বিনিয়োগ কম

যদি আমি বিনিয়োগৰ কথা কওঁ, তেন্তে ফ্ৰেঞ্চাইজি আউটলেটত বিনিয়োগ হ্ৰাস কৰিব লাগিব। ইয়াৰ কাম মূলতঃ সেৱাটো পাছ কৰা, সেয়েহে ইয়াত বিনিয়োগ কম। একে সময়তে ডাক এজেণ্টৰ বাবেও অধিক বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল ষ্টেচনাৰী সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰাত অধিক ধন খৰচ হয়। ডাকঘৰ খুলিবলৈ হ’লে কমেও ২০০ বৰ্গফুটৰ কাৰ্যালয় এলেকাৰ প্ৰয়োজন।

৫০০০ টকাৰ নিৰাপত্তাৰ ধন

ডাকঘৰৰ ফ্ৰেঞ্চাইজি খুলিবলৈ নূন্যতম নিৰাপত্তাৰ ধন ৫০০০ টকা। ডাকঘৰৰ ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে আপুনি ইয়াৰ অফিচিয়েল লিংক https://www.indiapost.gov.in/VAS/DOP_PDFFiles/Franchise.pdf চাব পাৰে। উপাৰ্জনৰ কথা ক’বলৈ গ’লে স্পীড পোষ্টৰ বাবে ৫ টকা, মানি অৰ্ডাৰৰ বাবে ৩-৫ টকা, ডাক ষ্টাম্প আৰু ষ্টেচনাৰীৰ ৫ শতাংশ কমিচন পোৱা যায়। একেদৰে বিভিন্ন সেৱাৰ বাবে বিভিন্ন কমিচন উপলব্ধ।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment