বিয়াৰ আগতে সংগীৰ লগত মুকলিকৈ পাতক এই ৩টা কথা, জীৱনটো সুখৰ হ’ব

বিবাহ জীৱনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত। ইজনে সিজনৰ লগত জীৱন যাপন কৰিবলৈ দুজন মানুহৰ মাজত দিয়া প্ৰতিশ্ৰুতি। প্ৰায়ে বিয়াৰ পিছত মানুহৰ মাজত বিসঙ্গতি হয়, আমাৰ সমাজত এনেকুৱা হোৱাটো অতি সাধাৰণ কথা। এনে পৰিস্থিতিত আপোচ দুটাৰ ভিতৰত এটা আপোচ কৰিব লগা হয়। গতিকে ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কিছুমান কথা আছে যিবোৰ মানুহে বিয়াৰ আগতে ইজনে সিজনক মুকলিকৈ সুধিব লাগে। ইয়াৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক…

১/ খৰচৰ বিষয়ে-

টকা এটা বস্তু যিয়ে প্ৰায়ে যিকোনো সম্পৰ্কক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। এনে ঘটনা সমাজত প্ৰায়ে দেখা যায়। যিকোনো সম্পৰ্কত টকা এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়। বিবাহৰ আগতে সংগীৰ লগত আপোনাৰ খৰচৰ অভ্যাস আৰু আৰ্থিক লক্ষ্যৰ বিষয়ে কথা পাতিব লাগিব। উদাহৰণ স্বৰূপে-

-আপুনি দুয়ো কিমান টকা উপাৰ্জন কৰো?
-আপোনাৰ খৰচৰ অভ্যাস কি?
-আপোনাৰ আৰ্থিক লক্ষ্য কি?
-বিয়াৰ পিছত খৰচ কেনেকৈ পৰিচালনা কৰিব?

২/ পৰিয়াল পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে-

এনে ক্ষেত্ৰ প্ৰায়ে দেখা যায় যাৰ বাবে দুয়োজন সংগীৰ মাজত কিমান সন্তান জন্ম দিব বিচাৰে সেই সম্পৰ্কে মতানৈক্যৰ সৃষ্টি হয়। সন্তান জন্ম দিব নে নাই সেয়া যিকোনো ব্যক্তিৰ জীৱনৰ এটা ডাঙৰ সিদ্ধান্ত। সেয়ে বিবাহৰ আগতে পত্নীৰ লগত মুকলিকৈ কথা পাতিব লাগে যে দুয়োজনে সন্তান বিচাৰে নে নাই। উদাহৰণ স্বৰূপে-

-তোমালোক দুয়োয়ে সন্তান বিচাৰে নে নাই?

-যদি বিছাৰে তেন্তে কিমান সন্তান বিচাৰে?

-ল’ৰা-ছোৱালী কেনেকৈ ডাঙৰ-দীঘল কৰিব?

৩/ কেৰিয়াৰৰ বিষয়ে-

বিয়াৰ পিছত দুয়োৰে কেৰিয়াৰ কেনেকৈ আগবাঢ়িব সেয়া এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়। বিয়াৰ আগতে পত্নীৰ লগত কথা পাতিব লাগে যে আপোনালোক দুয়োজনে কেনেদৰে নিজৰ কেৰিয়াৰ গঢ়িব বিচাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে-

-আপুনি দুয়োজনেই নিজৰ কেৰিয়াৰৰ সন্দৰ্ভত কিমান অভিলাষী?
-আপোনাৰ কেৰিয়াৰৰ লক্ষ্য কি?
-বিবাহৰ পিছত কেৰিয়াৰ কেনেকৈ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰিব?

এই ৩টা বিষয় মুকলি মনেৰে আলোচনা কৰা উচিত। ইয়াৰ ফলত বিয়াৰ পিছত বহু ধৰণৰ বিবাদৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও ই আপোনাক ইজনে সিজনক ভালদৰে বুজিবলৈ আৰু শক্তিশালী সম্পৰ্ক গঢ়ি তোলাত সহায় কৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment