সোমবাৰে নিশ্চয়কৈ পঢ়ক শিৱ-পাৰ্বতীৰ ব্ৰত কথা, আপোনাৰ সকলো কামনা পূৰণ হ’ব।

সোমবাৰৰ দিনটো ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ নামত উচৰ্গা কৰা হয়। সোমবাৰে ভক্তসকলে ভগৱান শিৱক পূজা কৰে আৰু লগতে তেওঁৰ নামত ব্ৰত পালন কৰে, যাৰ বাবে সকলো কামনা পূৰণ হয়। যদি আপুনিও বাবা ভোলেনাথৰ আশীৰ্বাদৰ বাবে সোমবাৰে ব্ৰত ৰাখিছে তেন্তে শিৱ ব্ৰত কথা পঢ়ি বা শুনি এই ব্ৰতটো সম্পূৰ্ণ কৰক।

সোমবাৰৰ ব্ৰত কথা

এসময়ত এখন চহৰত এজন টকা ঋণদাতা বাস কৰিছিল। ঘৰত টকাৰ অভাৱ নাছিল যদিও কোনো সন্তান নাছিল, সেয়ে তেওঁ বৰ দুখ পাইছিল। পুত্ৰ পাবলৈ তেওঁ প্ৰতি সোমবাৰে ব্ৰত ৰাখি পূৰ্ণ ভক্তিৰে শিৱ মন্দিৰলৈ গৈ ভগৱান শিৱ আৰু পাৰ্বতীক পূজা কৰিছিল। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এদিন তেওঁৰ ভক্তি দেখি মা পাৰ্বতী সুখী হৈ সেই ধনদাতাৰ ইচ্ছা পূৰণ কৰিবলৈ ভগৱান শিৱক অনুৰোধ কৰিলে। পাৰ্বতী জীৰ ইচ্ছা শুনি ভগৱান শিৱই ক’লে, ‘হে পাৰ্বতী, এই পৃথিৱীৰ প্ৰতিজন জীৱই নিজৰ কৰ্মৰ ফল পায় আৰু নিজৰ ভাগ্যত যি আছে তাকেই ভোগ কৰিবলগীয়া হয়।’ কিন্তু ধনদাতাৰ ভক্তিক সন্মান কৰিবলৈ পাৰ্বতী জীয়ে তেওঁৰ ইচ্ছা পূৰণৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিলে।

মাতৃ পাৰ্বতীৰ অনুৰোধত ভগৱান শিৱই ধনদাতাক পুত্ৰ সন্তান জন্ম দিয়াৰ আশীৰ্বাদ দিলে যদিও সন্তানৰ বয়স মাত্ৰ বাৰ বছৰ হ’ব বুলিও ক’লে। ধনদাতাই মা পাৰ্বতী আৰু ভগৱান শিৱৰ মাজত হোৱা কথা-বতৰা শুনি আছিল। এই কথাত তেওঁ সুখীও নাছিল, দুখো নাছিল। তেওঁ আগৰ দৰেই ভগৱান শিৱক পূজা কৰি থাকিল। কিছুসময়ৰ পাছত ধনদাতাৰ ঘৰত এটি পুত্ৰৰ জন্ম হ’ল।

শিশুটিৰ বয়স এঘাৰ বছৰ হ’লেই তেওঁক কাশীলৈ পঢ়া-শুনা কৰিবলৈ পঠিওৱা হয়। ধনদাতাই পুত্ৰৰ মাতৃৰ ককাকক ফোন কৰি বহুত টকা দি ক’লে যে এই শিশুটিক লৈ গৈ কাশীৰ জ্ঞান আহৰণ কৰি বাটত যায্য কৰিব লাগে। য’তেই যগ্যৰ আয়োজন কৰা তাতেই ব্ৰাহ্মণক খুৱাই দক্ষিণা দি যাওক।

ককা আৰু ভতিজা দুয়োজনেই যজ্ঞ কৰি ব্ৰাহ্মণক দান দি কাশীৰ ফালে আগবাঢ়িল। ৰাতি নগৰৰ ৰজাৰ কন্যাৰ বিয়া হৈ আছিল। কিন্তু তাই বিয়া কৰাবলৈ যোৱা ৰাজকুমাৰজন এটা চকুৰে অন্ধ আছিল। ৰাজকুমাৰে নিজৰ পুত্ৰৰ এটা চকুত দৃষ্টিশক্তি নথকাৰ কথাটো লুকুৱাবলৈ পৰিকল্পনা এটা ভাবিলে। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

ধনদাতাৰ ল’ৰাটোক দেখি এটা চিন্তা তেওঁৰ মনলৈ আহিল। সি ভাবিলে কিয় এই ল’ৰাটোক দৰা কৰি ৰাজকুমাৰীৰ লগত বিয়া কৰাব নালাগে। বিয়াৰ পিছত টকা দি পঠাই দিম আৰু ৰাজকুমাৰীক মোৰ চহৰলৈ লৈ যাম। ল’ৰাটোৱে দৰাৰ সাজ-পোছাক পিন্ধি ৰাজকুমাৰীৰ লগত বিয়া কৰাইছিল। কিন্তু ধনদাতাৰ ল’ৰাটো সৎ আছিল। এই কথাটো তেওঁ মেলা বুলি নাপালে।

সুযোগ লৈ তেওঁ ৰাজকুমাৰীৰ চুৰনীৰ পল্লুত লিখিলে, ‘তুমি মোৰ লগত বিয়া হৈছা, কিন্তু যিজন ৰাজকুমাৰৰ লগত তোমাক পঠোৱা হ’ব, তেওঁ এক চকুৰ। মই পঢ়িবলৈ কাশীলৈ গৈ আছো।

মাতৃ পাৰ্বতীৰ অনুৰোধত ভগৱান শিৱই ল’ৰাটোক জীয়াই থকাৰ আশীৰ্বাদ দিলে। ভগৱান শিৱৰ কৃপাত সেই ল’ৰাটো সজীৱ হৈ উঠিল। পঢ়া-শুনা সমাপ্ত কৰি ল’ৰাটোৱে মাতৃৰ ফালৰ পৰা ককাকৰ লগত নিজৰ চহৰৰ ফালে আগবাঢ়িল। দুয়োজনে খোজ কাঢ়িবলৈ ধৰিলে আৰু তেওঁৰ বিয়া হোৱা চহৰখনতে উপস্থিত হ’ল। সেই চহৰখনতো তেওঁ যাগ্যৰ আয়োজন কৰিছিল। ল’ৰাটোৰ শহুৰেকে চিনি পাই ৰাজপ্ৰসাদলৈ লৈ গৈ আমোদ দিলে আৰু জীয়েকক বিদায় দিলে। ইয়াত ধনদাতাজন আৰু তেওঁৰ পত্নীয়ে ভোক পিয়াহত পুত্ৰৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছিল।

পুত্ৰৰ মৃত্যুৰ খবৰ পালে তেওঁও প্ৰাণ ত্যাগ কৰিব বুলি প্ৰতিজ্ঞা কৰিছিল যদিও পুত্ৰ জীয়াই থকাৰ খবৰ পাই তেওঁ বৰ আনন্দিত হৈছিল। সেইদিনা ৰাতি ভগৱান শিৱই ব্যৱসায়ীজনৰ সপোনত আবিৰ্ভাৱ হৈ ক’লে – হে শ্ৰেষ্ঠ তোমাৰ সোমবাৰৰ উপবাসত আৰু ব্ৰতৰ কাহিনী শুনি মই সন্তুষ্ট হৈ তোমাৰ পুত্ৰক দীৰ্ঘায়ু প্ৰদান কৰিছো। ঠিক তেনেদৰে সোমবাৰে যিয়ে ব্ৰত ৰাখে বা কাহিনী শুনি পঢ়ে, তেওঁৰ সকলো দুখ গুচি যায় আৰু তেওঁৰ সকলো ইচ্ছা পূৰণ হয়। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

সোমবাৰৰ উপবাস পূজা পদ্ধতি

সোমবাৰৰ উপবাসৰ সময়ত এজন ব্যক্তিয়ে ৰাতিপুৱা গা স্নান কৰি শিৱক পানী আৰু বেলপাত আগবঢ়াই শিৱ-গৌৰীক পূজা কৰিব লাগে। শিৱক পূজা কৰাৰ পিছত সোমবাৰে ব্ৰতৰ কাহিনী শুনিব লাগে। ইয়াৰ পিছত এবাৰহে খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগে। সাধাৰণতে সোমবাৰৰ ব্ৰত দিনটোৰ তৃতীয় দিনলৈকে থাকে। অৰ্থাৎ সন্ধিয়ালৈকে ৰখা হয়। সোমবাৰৰ ব্ৰত তিনিবিধ: প্ৰতি সোমবাৰৰ ব্ৰত , সৌম্য প্ৰদোষৰ ব্ৰত আৰু ষোল্লটা সোমবাৰৰ ব্ৰত । এই সকলোবোৰ ব্ৰতৰ বাবে এটাই পদ্ধতি।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment