সুখী হৈ থাকিবলৈ এই বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ নিশ্চয় মানি চলক।

সুখী হোৱাটো এটা কলা। যদি আপুনি এই কলাৰ বিশেষজ্ঞ নহয় তেন্তে আপুনি জীৱনত আগবাঢ়িব নোৱাৰিব। আমেৰিকাৰ কবি ৰালফ ৱাল্ডো ইমাৰ্চনে কৈছিল – ‘নিজৰ বাহিৰে আন কোনেও আপোনাক সুখ কঢ়িয়াই আনিব নোৱাৰে’, কিন্তু প্ৰশ্নটো হ’ল, এজন ব্যক্তি নিজকে কেনেকৈ সুখী হ’ব পাৰে? যদি আপুনিও এনে প্ৰশ্নৰ উত্তৰ বিচাৰিছে। গতিকে অধ্যয়ন অনুসৰি কিছুমান অভ্যাস আছে যিয়ে আপোনাক সুখী হৈ থাকিবলৈ সহায় কৰিব পাৰে। সেই অভ্যাসবোৰ কি জানি লওক।

সদায় ধন্যবাদ দিয়ক

বহু অধ্যয়ন আৰু বহু জীৱন প্ৰশিক্ষকে কয় যে যিসকল লোকে নিজৰ জীৱনত ঘটি থকা কথাবোৰৰ বাবে দায়বদ্ধ, তেওঁলোকৰ আৰাম, সম্পৰ্ক, ওচৰত যিয়েই নহওক কিয়। তাৰ বাবে ভগৱানক ধন্যবাদ দিওঁ। তেওঁলোক অধিক সুখী হৈ থাকে আৰু বিষণ্ণতা কম হয়। গতিকে জীৱনত ঘটি থকা সকলো কথাকে অভিযোগ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে ইতিমধ্যে থকা বস্তুবোৰৰ বাবে কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰক। প্ৰতিটো দিনৰ আৰম্ভণিয়েও আপোনাক সুখী কৰি ৰাখিব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, ভালকৈ চাহ বা কফি খালে মেজাজ সতেজ হ’ব পাৰে।

আনক বুজিব

প্ৰতিবাৰেই আনৰ ভুল গণি আৰু দোষাৰোপ কৰি মেজাজ নষ্ট কৰাৰ পৰিৱৰ্তে নিজকে তেওঁলোকৰ পৰিস্থিতিত ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰক। আৰু তাৰ পিছত ভাবিব যে আপুনি সেই কামটো কৰিব পাৰিবনে? এই চিন্তাই আনক বুজিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ ভুলক আওকাণ কৰিবলৈ সহায় কৰিব। ইয়াৰ লগে লগে আপুনি আনৰ লগত কম যুঁজিব আৰু আপোনাৰ মনটো সুখী হৈ থাকিব।

ক্ষমা কৰিবলৈ শিকক

যেতিয়া আপুনি আনৰ ভুল ক্ষমা কৰিবলৈ শিকে তেতিয়া আপুনি আটাইতকৈ সুখী মানুহ হৈ পৰে। কাৰণ তেতিয়া আপোনাৰ মনত কোনো অপৰাধবোধ বা অসুস্থ ইচ্ছা নাথাকে।

জীৱনত কিছুমান বিশেষ সম্পৰ্ক থাকিব লাগে

আপোনাৰ ওচৰ-চুবুৰীয়া মানুহৰ লগত এনে সম্পৰ্ক গঢ়ি তোলক যিয়ে আপোনাৰ হৃদয়ৰ কথা শুনিব পাৰে আৰু সময় আহিলে আপোনাক বুজিব পাৰে। সংগী, পৰিয়াল বা বন্ধু-বান্ধৱী জীৱনত ঘনিষ্ঠ হ’ব লাগিব।

সামাজিক কাম কৰা

যিকোনো সময়তে যিকোনো সামাজিক কাম কৰক। এনে কৰিলে আপোনাৰ মনলৈ সুখ আহিব।

কেতিয়াও শিকিবলৈ বন্ধ নকৰে

যিদিনা আপুনি ভাবিব যে আপুনি সকলো জানে। সেইদিনাৰ পৰা কেৱল আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ নহয়। গতিকে নতুন কিবা এটা শিকি থাকিব। ইয়াৰ ফলত মগজু সক্ৰিয় হৈ থাকে আৰু ইতিবাচক কথা চিন্তা কৰি থাকে। যিয়ে সুখী হোৱাত সহায় কৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment