সৰস্বতী পূজাৰ দিনা শিশুৰ লগত এইবোৰ ব্যৱস্থা কৰক, শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সফলতা লাভ কৰিব।

ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি সৰস্বতী দেৱীক পূজা কৰিলে এজন সাধকে শিক্ষা আৰু শিল্পৰ ক্ষেত্ৰত সফলতা লাভ কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপোনাৰ সন্তানে পঢ়া-শুনাৰ প্ৰতি আগ্ৰহী নহয়, তেন্তে বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা আপোনাৰ সন্তানক এইবোৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ দিব পাৰে। এনে কৰিলে তেওঁৰ একাগ্ৰতা বৃদ্ধি পাব আৰু তেওঁ প্ৰতিটো কামতে সফলতা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

সৰস্বতী পূজা ২০২৪: সনাতন ধৰ্মত মাতৃ সৰস্বতীক জ্ঞান, প্ৰজ্ঞা আৰু জ্ঞানৰ লগতে সংগীত আৰু শিল্পৰ দেৱী হিচাপে গণ্য কৰা হয়। একে সময়তে প্ৰতি বছৰে মাঘ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পঞ্চম দিনা বসন্ত পঞ্চমী উদযাপন কৰা হয়। এই তাৰিখটো দেৱী সৰস্বতী পূজাৰ বাবে উৎসৰ্গিত বুলি গণ্য কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে এই তাৰিখে ভগৱান ব্ৰহ্মৰ মুখৰ পৰা মাতৃ সৰস্বতী আবিৰ্ভাৱ হৈছিল। সেয়ে বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা সৰস্বতী পূজাৰ পৰম্পৰা আছে।

বসন্ত পঞ্চমী শুভ সময়

মাঘ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পঞ্চমী তিথি ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীৰ দিনৰ ০২:৪১ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে। একে সময়তে ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীৰ নিশা ১২:০৯ বজাত পঞ্চমী তিথিৰ অন্ত পৰিব। উদয়া তিথিৰ মতে, ১৪ ফেব্ৰুৱাৰী বুধবাৰে বসন্ত পঞ্চমী উদযাপন কৰা হ’ব। এনে পৰিস্থিতিত সৰস্বতী পূজাৰ শুভ সময় পুৱা ০৭:০১ বজাৰ পৰা নিশা ১২:৩৫ বজালৈ হ’ব।

এইদৰে শিশুসকলে পূজা কৰিব লাগে

বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা সন্তানক সৰস্বতী দেৱীক পূজা কৰাব লাগিব। পূজাৰ সময়ত শিশুৱে মাতৃ সৰস্বতীক হালধীয়া ফল, ফুল, কেশৰ আদি আগবঢ়াব লাগে। ইয়াৰ লগতে প্ৰসাদ হিচাপে দেৱীক মিঠা হালধীয়া চাউল আগবঢ়াওক। এই কথাত দেৱী সন্তুষ্ট হৈ আপোনাৰ সন্তানৰ মানসিক বিকাশৰ ওপৰত আশীৰ্বাদ প্ৰদান কৰে।

এই মন্ত্ৰ জপ কৰক

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা পূজাৰ সময়ত দেৱী সৰস্বতীক বগা চন্দন আগবঢ়াব লাগে। ইয়াৰ লগতে ১০৮ বাৰ ‘অম আইম সৰস্বত্যাই আইম নমঃ’ মন্ত্ৰ জপ কৰক। বিশ্বাস কৰা হয় যে এই প্ৰতিকাৰ কৰিলে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে পঢ়া-শুনাত সন্মুখীন হোৱা সমস্যাবোৰ আঁতৰি যায়। একে সময়তে সাধনাৰ বাবে প্ৰগতিৰ পথ মুকলি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

বুদ্ধিমত্তা চোকা হ’ব

বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা দেৱী সৰস্বতীৰ আশীৰ্বাদ পাবলৈ আপোনাৰ সন্তানক শিক্ষা সম্পৰ্কীয় বস্তু যেনে কিতাপ-কলম আদি আৰ্তজনৰ বাবে দান কৰিবলৈ দিয়ক। এই প্ৰতিকাৰ অনুসৰণ কৰিলে শিশুৰ বাক্যৰ দোষো আৰোগ্য হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও মনত ৰখাৰ শক্তিও বৃদ্ধি কৰে। একে সময়তে দেৱী সৰস্বতীৰ চৰণত কিতাপ-কলমও আগবঢ়াব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা শিশুৰ মন আধ্যাত্মিকতাৰ দিশে লৈ যায়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment