৮ এপ্ৰিলত বছৰৰ প্ৰথমটো সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ, ৫০ বছৰৰ আটাইতকৈ সুন্দৰ দৃশ্য এই চহৰবোৰত দেখা যাব।

চন্দ্ৰই সূৰ্যৰ সমগ্ৰ ডিস্ক লুকুৱাই ৰখাৰ বাবে সূৰ্যগ্ৰহণৰ সময়ত দিনটো ৰাতিৰ দৰে আন্ধাৰ হৈ পৰিব। অৱশ্যে এই সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ ভাৰতত দেখা নাযায় যদিও মহাকাশ প্ৰেমীসকলে ইচ্ছা কৰিলে অনলাইনত চাব পাৰিব।

সূৰ্যগ্ৰহন ২০২৪: এই বছৰৰ প্ৰথমটো সূৰ্যগ্ৰহণ অহা ৮ এপ্ৰিলত হ’ব। এয়া কেৱল সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণেই নহয়, যোৱা ৫০ বছৰৰ ভিতৰত আটাইতকৈ দীৰ্ঘদিনীয়া সূৰ্যগ্ৰহণো হ’ব। ইয়াৰ সময় হ’ব ৭.৫ মিনিট। চন্দ্ৰই সূৰ্যৰ সমগ্ৰ ডিস্ক লুকুৱাই ৰখাৰ বাবে সূৰ্যগ্ৰহণৰ সময়ত দিনটো ৰাতিৰ দৰে আন্ধাৰ হৈ পৰিব। অৱশ্যে এই সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ ভাৰতত দেখা নাযায় যদিও মহাকাশ প্ৰেমীসকলে ইচ্ছা কৰিলে অনলাইনত চাব পাৰিব।

মেক্সিকো, আমেৰিকা আৰু কানাডাৰ দৰ্শনীয় দৃশ্য

প্ৰতিবেদন অনুসৰি মেক্সিকো, আমেৰিকা আৰু কানাডাৰ কিছুমান অঞ্চলত বসবাস কৰা লোকসকলে এই জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ পৰিঘটনাটো চাব পাৰিব। আমেৰিকাত ২০৪৪ চনতহে এনে সূৰ্যগ্ৰহণ পুনৰ দেখা যাব। আহক, জানক বিশ্বৰ কোনবোৰ চহৰত আপুনি এই দীঘলীয়া আৰু সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণৰ আটাইতকৈ দৰ্শনীয় দৃশ্য চাবলৈ সুযোগ পাব।

সূৰ্যগ্ৰহণ কি, কেতিয়া হয়?

সূৰ্যগ্ৰহণ হৈছে সেই জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ পৰিঘটনা, যেতিয়া চন্দ্ৰ সূৰ্য্য আৰু পৃথিৱীৰ মাজত আহে। ইয়াৰ কাৰণে সূৰ্য্যই কিছু সময় চন্দ্ৰৰ আঁৰত লুকাই থাকে। সূৰ্য্য ঢাকিলে দেখা নাযায় আৰু পৃথিৱীত আন্ধাৰ পৰে। ইয়াক সূৰ্যগ্ৰহণ বোলে। এই ঘটনা সদায় অমাৱস্যাৰ দিনটোতহে ঘটে। আনহাতে, পূৰ্ণিমাৰ নিশা চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ পৰিঘটনা সংঘটিত হয়। ইয়াত চন্দ্ৰই নিজৰ ছাঁত পৃথিৱীৰ আঁৰত লুকাই থাকে। এই দুয়োটা জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ পৰিঘটনা কেতিয়াবা আংশিকভাৱে আৰু কেতিয়াবা সম্পূৰ্ণৰূপে সংঘটিত হয়।

ভাৰতত সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ দেখা নোপোৱাৰ কাৰণ

এইবাৰ ৮ এপ্ৰিলৰ পৰা দক্ষিণ প্ৰশান্ত মহাসাগৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব প্ৰথমটো সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ। ইয়াৰ পিছত সূৰ্যগ্ৰহণৰ প্ৰভাৱ উত্তৰ আমেৰিকা আৰু মেক্সিকোৰ মাজেৰে কানাডালৈকে বিস্তৃত হ’ব। এই সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ কোষ্টা ৰিকা, কিউবা, ডমিনিকা, ফ্ৰেন্স পলিনেছিয়া আৰু জামাইকা আদি দেশতো আংশিকভাৱে দেখা যাব। ভাৰতত এই সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ দৃশ্যমান নোহোৱাৰ কাৰণ হ’ল সেই সময়ত দেশত ৰাতিৰ সময় হ’ব।

বিশ্বৰ এই চহৰবোৰৰ পৰা দেখা যাব অতি বিশেষ অনুষ্ঠান

এই সম্পূৰ্ণ আৰু দীঘলীয়া সূৰ্যগ্ৰহণৰ শ্ৰেষ্ঠ লাইভ দৃশ্য বিশ্বৰ বহু চহৰত দেখা যাব। এই চহৰসমূহৰ ভিতৰত আছে মেক্সিকোৰ মাজাটলান আৰু টৰিয়ান, টেক্সাছৰ কেৰভিল, মিছৌৰীৰ কেপ জিৰাৰ্ডো, ইলিনয়ৰ কাৰ্বনডেল, ইণ্ডিয়ানাৰ ব্লুমিংটন, অহাইঅ’ৰ ক্লিভলেণ্ড, পেনচিলভেনিয়াৰ ইৰি, নিউয়ৰ্কৰ বাফেলো আৰু অন্টাৰিঅ’ৰ নায়াগ্ৰা অঞ্চল। যদি আপুনি ৮ এপ্ৰিলত এই চহৰসমূহত থাকে তেন্তে এক্স-ৰে আৰু চকুৰ গিয়াৰ আদিৰ দৰে সুৰক্ষা ব্যৱহাৰ কৰি সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণৰ লাইভ অনুভৱ কৰিব পাৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment