Advertisement
স্বাস্থ্য

জীৱনত সুখী আৰু মানসিক চাপমুক্ত হৈ থাকিবলৈ এই ৬টা টিপছ সদায় মানি চলক।

জীৱনত দিনক দিনে বৃদ্ধি পোৱা মানসিক চাপ কম কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়, যাৰ বাবে ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী দুয়োটা জীৱনেই প্ৰভাৱিত হয়। আগন্তুক এটা সুখী বছৰ নিশ্চিত কৰিবলৈ এই ফলপ্ৰসূ পদ্ধতিসমূহৰ দ্বাৰা মানসিক চাপ হ্ৰাস কৰক।

নৱবৰ্ষক আদৰিবলৈ প্ৰত্যেকৰে মনত নিজৰ স্বাস্থ্য সন্দৰ্ভত বহু ধৰণৰ পৰিকল্পনা থাকে। কিছুমানে ওজন কমাব বিচাৰে, আন কিছুমানে নতুন বছৰটো স্বাস্থ্যসন্মত আহাৰ গ্ৰহণেৰে আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে। এই সকলোবোৰৰ উপৰিও জীৱনত দিনক দিনে বৃদ্ধি পোৱা মানসিক চাপ কম কৰাটোও অতি প্ৰয়োজনীয়, যাৰ ফলত আপোনাৰ ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী দুয়োটা জীৱনেই প্ৰভাৱিত হয়। মানসিক চাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি সঠিকভাৱে পৰিচালনা কৰিব লাগে। আগন্তুক বছৰটো আপোনাৰ বাবে সুখী হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ এই ফলপ্ৰসূ উপায়েৰে মানসিক চাপ কম কৰক।

মানসিক চাপে জীৱন ধ্বংস কৰে

শৰীৰত মানসিক চাপ বৃদ্ধি পালে বহু ধৰণৰ দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগ হ’ব পাৰে। যাৰ বাবে আপোনাৰ সুখ, সম্পৰ্ক আৰু উৎপাদনশীলতাও প্ৰভাৱিত হয়।

মনোৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ যুৱৰাজ পন্তই কৈছে যে আমাৰ সকলোৰে জীৱনত কিছু মানসিক চাপ থাকে। যেতিয়ালৈকে ই আপোনাৰ জীৱন আৰু সম্পৰ্কত প্ৰভাৱ পেলাবলৈ আৰম্ভ নকৰে তেতিয়ালৈকে এইটো বেয়া নহয়। গতিকে মানসিক চাপক ধনাত্মক আৰু ঋণাত্মক বুলি দুটা ভাগত ভাগ কৰা হয়।

নেতিবাচক মানসিক চাপে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়। এটা কথাত চিন্তিত হ’লে শৰীৰত মানসিক চাপৰ হৰম’ন নিৰ্গত হয়। ইয়াৰ ফলত পেশীৰ ক্ৰেম্প, ৰক্তচাপ বৃদ্ধি আৰু শক্তিৰ অভাৱ হয়। মানসিক চাপত অতিমাত্ৰা খাদ্য খোৱাৰ বাবেও বেছিভাগ মানুহেই মেদবহুলতাৰ বলি হয়। মানসিক চাপৰ পৰা সকাহ পাবলৈ আৰু নিজকে সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ সহজ টিপছ জানি লওক।

ইয়াত সেইবোৰ টিপছ দিয়া হৈছে যিবোৰ আপুনি মানসিক চাপমুক্ত হৈ থাকিবলৈ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে

১/ শিথিল ব্যায়াম

নিজকে মানসিক চাপমুক্ত কৰি ৰাখিবলৈ আৰু শৰীৰক সতেজ কৰিবলৈ কিছু সময়ৰ বাবে শিথিল ব্যায়াম কৰাটো অতি ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা মনত উদ্ভৱ হোৱা চিন্তাবোৰ মুক্ত কৰাত সহায় হয় আৰু মনলৈ শান্তি আনে।

হাৰ্ভাৰ্ড মেডিকেল স্কুলৰ অধ্যাপক হাৰ্বাৰ্ট বেনছনৰ মতে নিয়মিতভাৱে শিথিল ব্যায়াম কৰিলে হৃদস্পন্দন নিয়ন্ত্ৰণত থাকে। ইয়াৰ উপৰিও শৰীৰত বৃদ্ধি পোৱা ষ্ট্ৰেছ হৰম’নবোৰো কমাব পাৰি। শৰীৰ আৰু মনক শিথিল কৰি ৰাখিবলৈ উশাহ-নিশাহত মনোনিৱেশ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ বাবে ১০ বাৰ লাহে লাহে উশাহ আৰু উশাহ এৰিব লাগে।

২/ পেশী টানিব

মানসিক চাপৰ বাবে ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা বহি চিন্তা কৰিলে পেশীৰ ক্ৰেম্পৰ সমস্যা বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত ষ্ট্ৰেচিঙৰ জৰিয়তে পেশীবোৰ সুস্থ কৰি তোলক। ইয়াৰ বাবে বহি বা থিয় হৈ দীঘলকৈ উশাহ লওক আৰু বাহু দুটা ওপৰলৈ তুলি লওক। আঙুলি দুটা একেলগে সংযোগ কৰি শৰীৰটো টানিব। এতিয়া আঙুলি দুটা ইটোৱে সিটোৰ পৰা পৃথক কৰি বাহু দুটা তললৈ নমাই আনিব। এই প্ৰক্ৰিয়াটো ৩ৰ পৰা ৪ বাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰিলে শৰীৰত শক্তিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পাবলৈ আৰম্ভ কৰে।

৩/ হতাশ হ’লে দ্ৰুত খোজ কাঢ়িব লাগে

দৈনন্দিন জীৱনটো বহু ধৰণৰ মানসিক চাপ আৰু চিন্তাৰে আগুৰি থাকে। এনে পৰিস্থিতিত নিজকে মানসিকভাৱে সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ কিছু সময়ৰ বাবে দ্ৰুতগতিত খোজ কঢ়াটো উপকাৰী। হাৰ্ভাৰ্ড হেল্থৰ মতে গোটেই দিনটো ১০ মিনিট খোজ কাঢ়িলে মানসিক চাপৰ পৰা উপশম পোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ বাবেই ষ্ট্ৰেছ হৰম’ন জ্বলিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও শৰীৰত সুখী হৰম’ন নিৰ্গত হয়। নিয়মীয়া অভ্যাসৰ দ্বাৰা শৰীৰ বাতবিষকে ধৰি অন্যান্য সমস্যাৰ পৰা আঁতৰি থাকে।

৪/ খং উঠিলে ইতিবাচক আত্মকথা ব্যৱহাৰ কৰক

ইতিবাচক চিন্তাই আপোনাৰ মনৰ অৱস্থা সলনি কৰাত সহায় কৰে। নিজকে ভাল পাওক আৰু আত্ম-আলোচনাৰ সময়ত আত্মসমালোচনাৰ পৰা আঁতৰি থাকক। নিজকে উৎসাহিত কৰক আৰু আপুনি কৰা কামৰ বাবে নিজকে প্ৰশংসা কৰক। আনৰ সন্মুখত নিজকে দুৰ্বল বুলি দেখুৱাব নালাগে আৰু প্ৰতিটো সমস্যা শক্তিৰে মুখামুখি হ’বলৈ শক্তি সংগ্ৰহ কৰক। বেছিভাগ মানুহৰে নিজৰ বিষয়ে নেতিবাচক আত্মকথা থাকে, যিয়ে তেওঁলোকৰ জীৱনত মানসিক চাপৰ সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

৫/ বন্ধু-বান্ধৱী লগ

বন্ধু-বান্ধৱীক লগ কৰি নিজৰ অনুভৱ প্ৰকাশ কৰক। তেওঁলোকৰ সৈতে মানসম্পন্ন সময় কটাওক আৰু আপোনাৰ সমস্যাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰক। মানসিক স্বাস্থ্য বজাই ৰাখিবলৈ ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰক আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে কিছু সময় কটাওক। ইয়াৰ উপৰিও আপোনাৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ আন মানুহৰ পৰাও সহায় লওক।

৬/ হাঁহি চিকিৎসা আকোৱালি লোৱা

হাৰ্ভাৰ্ড হেল্থৰ মতে, হাঁহিটো আভ্যন্তৰীণ জগিঙৰ দৰেই, যাৰ ফলত ষ্ট্ৰেছ হৰম’নৰ মাত্ৰা হ্ৰাস পায়। য’ত আপুনি সুখী হ’ব পাৰে তেনে কামত অংশগ্ৰহণ কৰক। দিনটোৰ ভিতৰত কিছু সময় উলিয়াই হাঁহি থেৰাপীৰ বাবে লওক। ইয়াৰ বাহিৰেও এনে চিনেমা বা টিভি শ্ব’ চাবলৈ বাছি লওক, যিয়ে আপোনাক প্ৰতিটো মুহূৰ্ততে সুখী কৰি ৰাখিব পাৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button