ITI আৰু ডিপ্লমা পাছ আউট সকলেও হ’ব পাৰিব অগ্নিবীৰ, অগ্নিপথ নিযুক্তিৰ নিয়মৰ ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন

Agniveer Recruitment 2023: ভাৰতীয় সেনাবাহিনীত অগ্নিপথ আঁচনিৰ অধীনত অগ্নিবীৰ নিযুক্তি ৰেলী ২০২৩ৰ পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে। দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত অব্যাহত আছে নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়া। এইবাৰ অগ্নিবীৰ নিযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন কৰা হৈছে। যি যুৱক-যুৱতীৰ বাবে যথেষ্ট উপকাৰ হ’ব পাৰে। ITI চাৰ্টিফিকেট আৰু ডিপ্লমাধাৰী যুৱক-যুৱতীসকলেও অগ্নিবীৰ নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব।

ভাৰতীয় সেনাই অগ্নিবীৰ নিযুক্তি ২০২৩ৰ যোগ্যতাৰ মাপকাঠী সলনি কৰিছে। প্ৰাক-দক্ষ যুৱক-যুৱতীও অগ্নিবীৰ হ’ব পাৰে। ITIৰ প্ৰমাণ পত্ৰ আৰু ডিপ্লমাধাৰী প্ৰাৰ্থীয়ে কাৰিকৰী শাখাৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে প্ৰাক-দক্ষ যুৱক-যুৱতীসকলক উৎসাহিত কৰা আৰু প্ৰশিক্ষণৰ বাবে লোৱা সময় হ্ৰাস কৰা।

১৫ মাৰ্চৰ ভিতৰত অগ্নিবীৰ নিযুক্তি ৰেলীৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰক

১৬ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা অগ্নিবীৰ নিযুক্তি ৰেলী ২০২৩ৰ পঞ্জীয়ন চলি আছে। সেনাবাহিনীত যোগদান কৰিব বিচৰা অবিবাহিত পুৰুষ প্ৰাৰ্থীয়ে সেনাৰ ৱেবছাইট joinindianarmy.nic.in ত গৈ ১৫ মাৰ্চৰ ভিতৰত পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব। অগ্নিবীৰ নিযুক্তি বাছনি পৰীক্ষা অহা ১৭ এপ্ৰিলত অনুষ্ঠিত হ’ব। এইবাৰ সেনাই প্ৰথমে লিখিত পৰীক্ষা, তাৰ পিছত শাৰীৰিক পৰীক্ষা কৰিব।

অগ্নিবীৰ নিযুক্তিৰ বাবে কোনে আবেদন কৰিব পাৰে?

অধিসূচনা অনুসৰি অগ্নিবীৰ (General Duty) (All Arms)ৰ বাবে প্ৰাৰ্থীসকলে কমেও ৪৫% নম্বৰ লৈ দশম স্থানত উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব। অগ্নিবীৰ কেৰাণী (Store Keeper)পদৰ বাবে নূন্যতম ৬০ শতাংশ নম্বৰ লৈ দ্বাদশ উত্তীৰ্ণৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব। অগ্নিবীৰ ট্ৰেডছমেন পদত আৱেদন কৰিব পাৰিব ৮ম-১০ নং উত্তীৰ্ণৰ। আনহাতে, অগ্নিবীৰ (Technical) (All Arms)ৰ বাবে প্ৰাৰ্থীসকলে বিজ্ঞান ধাৰা (Physics, Chemistry and Mathematics)ৰ পৰা ১২ নম্বৰ স্থানত উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব। ১২ নম্বৰত ৫০% নম্বৰ থাকিব লাগিব। বা আই টি আই কৰি বিজ্ঞান ষ্ট্ৰিমত দ্বাদশ উত্তীৰ্ণ। বা এইবোৰৰ যিকোনো এটা ব্যৱসায়ত আই টি আই বা ডিপ্লমা লৈ দশম উত্তীৰ্ণ-

(i) মেকানিক মটৰ বাহন
(ii) মেকানিক ডিজেল
(iii) ইলেক্ট্ৰনিক মেকানিক
(iv) কাৰিকৰী শক্তি ইলেক্ট্ৰনিক ব্যৱস্থা
(v) ইলেক্ট্ৰিচিয়ান
(vi) ফিটাৰ
(vii) যন্ত্ৰৰ যান্ত্ৰিক
(viii) খচৰা প্ৰস্তুতকাৰী (সকলো ধৰণৰ)
(ix) জৰীপকাৰী
(x) জিঅ’ ইনফৰ্মেটিক্স সহায়ক
(xi) তথ্য আৰু যোগাযোগ প্ৰযুক্তি ব্যৱস্থা ৰক্ষণাবেক্ষণ
(xii) তথ্য প্ৰযুক্তি
(xiii) মেকানিক সহ অপাৰেটৰ বৈদ্যুতিক যোগাযোগ ব্যৱস্থা
(xiv) জাহাজ নেভিগেটৰ
(xv) যান্ত্ৰিক অভিযান্ত্ৰিকী
(xvi) বৈদ্যুতিক অভিযান্ত্ৰিকী
(xvii) ইলেক্ট্ৰনিক্স অভিযান্ত্ৰিকী
(xviii) অটো মোবাইল ইঞ্জিনিয়াৰিং
(xix) কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান/ কম্পিউটাৰ অভিযান্ত্ৰিকী
(xx) যন্ত্ৰপাতি প্ৰযুক্তি

Leave a Comment