কিমান সময়ৰ পাছত ভগৱানক আগবঢ়োৱা খাদ্য খাব লাগে?

আমাৰ সকলোৰে ঘৰত কোনোবা নহয় কোনোবা ভগৱান বা দেৱী স্থাপন কৰা হৈছে। তেওঁলোকৰ পূজা আৰু সেৱাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি তেওঁলোকৰ ভোগলৈকে যত্ন লোৱা হয়। ঈশ্বৰক সুখী কৰি ৰাখিবলৈ আমি তেওঁক বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰসাদ আগবঢ়াইছো।

তেতিয়া আমি প্ৰসাদৰ দৰে একে প্ৰসাদ খাওঁ কিন্তু আপুনি ভাবিছেনে যে আমি কিমান দিন ভগৱানক আগবঢ়াব লাগে বা কিমান সময়ৰ পিছত খাব লাগে। জ্যোতিষী ৰাধাকান্ত ভাটছৰ পৰা এই বিষয়ে বিতংভাৱে জনাওক।

ঈশ্বৰক খাদ্য আগবঢ়োৱাৰ পদ্ধতি

আপোনাৰ ঘৰত প্ৰতিষ্ঠিত সকলো দেৱ-দেৱীক পূজা কৰাৰ পিছত তেওঁলোকক প্ৰসাদ আগবঢ়োৱাটো নিশ্চিত কৰক। খাদ্য অৰ্পণ কৰাৰ সময়ত শাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা নিয়ম মানি চলাটোও জৰুৰী, নাই, ঈশ্বৰে সেই খাদ্য গ্ৰহণ নকৰে।

আচলতে বিশ্বাস কৰা হয় যে যেতিয়াই আপুনি ঈশ্বৰক খাদ্য আগবঢ়ায় তেতিয়াই তেওঁৰ কোনো এখন প্লেট বা বাচন-বৰ্তন একাষৰীয়াকৈ ৰাখক। যিখন প্লেটত আপুনি খায়, সেইখন প্লেটতে ভগৱানক খাদ্য নিবেদন নকৰিব। এনে প্ৰসাদ অতি অশুদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ভগৱানক খাদ্য অৰ্পণ কৰাৰ সময়ত মন্দিৰৰ সন্মুখত এখন পৰ্দা ৰাখি প্লেটখন পৰ্দাৰে ঢাকি ৰাখিব লাগে। এনে কৰিব লাগে যাতে প্ৰভুৰ খাদ্য কোনেও দেখা নাপায় আৰু তেওঁ নিসংগ হৈ খাব পাৰে।

ভগৱানক ভোগ আগবঢ়াওঁতে মনত ৰাখিব যে কেতিয়াও ভোগটো পোনে পোনে মাটিত নাথাকিব কিন্তু মন্দিৰৰ পোষ্ট বা ষ্টেণ্ডৰ দৰে কোনোবা এটা পৃষ্ঠত নাৰাখিব (মন্দিৰ জনাৰ লাভ)। মাটিত ৰখা প্ৰসাদ ঈশ্বৰে গ্ৰহণ নকৰে।

কিমান দিনৰ পাছত ঈশ্বৰৰ নৈবেদ্য খাব লাগে?

ভোগ সদায় ১৫ মিনিটৰ পৰা আধা ঘণ্টাৰ ভিতৰত ভগৱানক অৰ্পণ কৰিব লাগে। আমি যেনেকৈ খাবলৈ খৰখেদা নকৰো আৰু তাৰ সোৱাদ লোৱাৰ পিছত লাহে লাহে খাওঁ, একেদৰে ঈশ্বৰকো খাদ্য খাবলৈ সময় দিয়া উচিত।

১৫ মিনিট বা আধা ঘণ্টাৰ পিছত ভোগটো উলিয়াই প্ৰসাদ বুলি গ্ৰহণ কৰিব পাৰি। মনত ৰাখিব যে খাদ্য প্ৰস্তুত কৰাৰ পিছত লগে লগে খাব লাগে। খাদ্যখিনি ইফালে সিফালে পৰি থাকিবলৈ নিদিব।

এই লেখাটোত দিয়া তথ্যৰ জৰিয়তে আপুনিও জানিব পাৰে যে ঈশ্বৰক খাদ্য অৰ্পণ কৰাৰ পিছত কিমান দিনৰ পিছত আমি সেই খাদ্য খাব লাগে আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি। আমাৰ কাহিনীৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই কাহিনীটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ কাহিনী আৰু পঢ়িবলৈ Axominfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment