ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছত মহাদেৱৰ এই নামবোৰ জপ কৰক, প্ৰতিটো সমস্যা নাইকিয়া হৈ যাব।

সনাতন ধৰ্মত ভগৱান শিৱৰ নাম মন্ত্ৰ জপৰ বিশেষ গুৰুত্ব আছে বুলি বিবেচিত হৈছে। মন্ত্ৰ জপ কৰি এজন ব্যক্তিয়ে কেৱল আধ্যাত্মিক উপকাৰ পোৱাই নহয়, বহুতো শাৰীৰিক উপকাৰো লাভ কৰে। আজি আমি আপোনালোকক কবলৈ ওলাইছো ভগৱান শিৱৰ এনে ১১ টা নাম, ৰাতিপুৱা জপ কৰিলে এজন ব্যক্তিয়ে জীৱনত বিশেষ উপকাৰ লাভ কৰিব পাৰে।

সনাতন ধৰ্মত ভগৱান শিৱক মহাদেৱ, ভোলনাথ, শিৱশংকৰ আদি বুলিও কোৱা হয়। যদিও ভগৱান শিৱক প্ৰতিদিনে পূজা কৰিব পাৰি, তথাপিও সোমবাৰে মহাদেৱক পূজা কৰাটোৱেই উত্তম বুলি বিবেচিত হৈছে। শিৱপুৰণত বিশ্বাস কৰা হয় যে ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছত যদি এঘাৰটা ৰুদ্ৰ মন্ত্ৰ জপ কৰা হয়, তেন্তে সাধকে জীৱনত বহু উপকাৰ লাভ কৰিব পাৰে।

কেতিয়া জপ কৰিব লাগে?

হিন্দু ধৰ্মত ব্ৰহ্ম মুহুৰ্তাৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। এই সময়খিনি ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ বাবে সৰ্বোত্তম সময় বুলি গণ্য কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত ব্ৰহ্ম মুহুৰ্ত অৰ্থাৎ পুৱা ৪ বজাৰ পৰা ৫.৩০ বজাৰ ভিতৰত সময় ভগৱান শিৱৰ নাম জপ কৰাৰ বাবে উত্তম বুলি বিবেচিত হয়। মনত ৰাখিব যে ভগৱান শিৱৰ নামবোৰ হাত ভাঁজ কৰি জপ কৰিব লাগে।

শিৱপুৰণৰ একাদশ ৰুদ্ৰৰ নাম

শিৱ পুৰাণত এঘাৰটা ৰুদ্ৰক কপালি, পিংগল, ভীম, বিৰুপাক্ষ, বিলোহিত, শাস্ত, অজাপদ, অহিৰবুধ্য, শম্ভু, চান্দ, ভৱ নামেৰে জনা যায়। শিৱ পুৰাণত বৰ্ণিত একাদশ ৰুদ্ৰ মন্ত্ৰ হৈছে এঘাৰটা ভিন্ন মন্ত্ৰৰ গোট, যিবোৰ তলত দিয়া ধৰণৰ –

কদাশ ৰুদ্ৰ মন্ত্ৰ

कपाली – ‘ओम हुमूम सतत्रम्भान्य हं हं ओम फाट फट्’

पिंगला – ‘ओम श्रीम हिम श्रीमान मंगला पिंगलाया ओम नमः’

भीम – ‘ॐ ऐं ऐं मनो वंचिता सिद्ध्या ऐं ऐं ॐ’

विरुपाक्ष – ‘ॐ रुद्रया रोगनाश्या अगच्छा च राम ॐ नम:’

विलोहित – ‘ॐ श्रीं ह्रीं सं सं ह्रीं श्रीं शंकरशनया ॐ’

शष्ठ – ‘ॐ ह्रीं ह्रीं सफलयाये सिद्धाए ॐ नम:’

अजपदा – ‘ॐ श्रीं बं सौ बलवर्धान्य बलेशवार्य रुद्राय फट् ॐ’

अहिर्बुध्न्य – ‘ॐ ह्रां ह्रीं हं समस्थ ग्रह दोष विनाशाय ॐ’

शम्भु – ‘ॐ गं ह्लौं श्रौं ग्लौं गं ॐ नम:’

चण्ड – ‘ॐ चुं चंदीशवार्य तेजस्यय चुं ॐ फट्ट’

भव – ‘ॐ भवोद भव संभव्यय इष्ट दर्शना ॐ सं ॐ नम:’

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment