চাণক্যৰ মতে এই ৬টা অভ্যাসে মানুহক দুৰ্বল কৰি তোলে, তেওঁ আগবাঢ়িব নোৱাৰে।

আচাৰ্য চাণক্যই চাণক্য নীতিৰ জৰিয়তে মানুহৰ সেই অভ্যাসবোৰৰ বিষয়ে বিতংভাৱে বৰ্ণনা কৰিছে, যিবোৰ তেওঁলোকৰ দুৰ্বলতাৰ লক্ষণ।

চাণক্য নীতি: আমি সকলোৱে জনা মতে, আপুনি যদি কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰে, তেন্তে আপোনাক এজন সফল ব্যক্তি হোৱাৰ পৰা কোনেও বাধা দিব নোৱাৰে। ইয়াৰ বাবে মানুহে ইতিমধ্যে নিজৰ চিন্তাক মজবুত কৰি নিজকে মানসিকভাৱে সবল কৰি তোলে, কিন্তু কেতিয়াবা ব্যক্তিজনৰ কিছু দুৰ্বলতাই কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিও ব্যক্তিজনক সফল হ’বলৈ নিদিয়ে কাৰণ দুৰ্বলতাই তেওঁলোকৰ বাটত আটাইতকৈ ডাঙৰ বাধা। ইয়াৰ উন্মেষ ঘটে। এই ধাৰাবাহিকখনত আচাৰ্য চাণক্যই চাণক্য নীতিৰ জৰিয়তে মানুহৰ সেই অভ্যাসবোৰৰ বিষয়ে বিতংভাৱে বৰ্ণনা কৰিছে, যিবোৰ তেওঁলোকৰ দুৰ্বলতাৰ লক্ষণ। ইয়াৰ বাবেই তেওঁ জানে যে তেওঁ জীৱনত একো লাভ কৰিব নোৱাৰে। আপোনাৰ সফলতাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পৰা সেই অভ্যাসবোৰৰ বিষয়ে আমাক জনাওক।

এই ৬টা অভ্যাস জানি লওক

~ আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে জীৱনত আগুৱাই যোৱাৰ মূল মন্ত্ৰটো হ’ল আপুনি বৰ্তমান সময়ত জীয়াই থাকিবলৈ শিকা। অতীতত ঘটি থকা কথাবোৰ চিন্তা কৰি কোনো লাভ নাই কাৰণ সেইবোৰ কেতিয়াও সলনি কৰিব নোৱাৰি। আমি সকলোৱে জানো যে আগন্তুক ভৱিষ্যতে কি হ’ব সেই বিষয়ে কাৰো কোনো ধাৰণা নাই। সেইবাবেই অতীতত আবদ্ধ হৈ থকা আৰু বেয়া স্মৃতিৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ অক্ষম হোৱা মানুহ কেতিয়াও সফল হোৱা নাই।

~ এই অভ্যাস কিছুমান মানুহৰ মাজত দেখা যায় যে তেওঁলোকে কাকো বিশ্বাস কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে এজন ব্যক্তিয়ে কাৰোবাক বিশ্বাস নকৰিলে তেওঁৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ভুল। ইয়াৰ বাবেই তেওঁ জীৱনত অকলশৰীয়া হৈ থাকে আৰু কেতিয়াও আগবাঢ়িব নোৱাৰে।

~ আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে মানসিকভাৱে দুৰ্বল ব্যক্তিয়ে সদায় কোনো প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’ব নিবিচাৰে। তেওঁ সদায় যি পৰিস্থিতিত আছে, সেই অৱস্থাতে থাকিব বিচাৰে। যাৰ বাবে তেওঁ কেতিয়াও আগবাঢ়িব নোৱাৰে, তেওঁৰ এই অভ্যাসে তেওঁক সফল হ’বলৈ নিদিয়ে।

~ সফল হ’বলৈ এজন ব্যক্তিয়ে সদায় ভুলৰ পৰা শিকিব লাগে, ইয়াৰ বাবেই তেওঁ ভৱিষ্যতেও একে ভুলৰ পুনৰাবৃত্তি নকৰে আৰু এইদৰে তেওঁ এজন সফল ব্যক্তি হ’ব পাৰে, কিন্তু যিজন ব্যক্তিৰ ভুলৰ পৰা শিকিব পৰা দক্ষতা নাই। ইয়াক এজন মানুহৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দুৰ্বলতা বুলি গণ্য কৰা হয়। আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে ভুলৰ পৰা শিক্ষা লোৱাৰ পৰিৱৰ্তে পুনৰ চেষ্টা কৰক অন্যথা কেতিয়াও সফল নহ’ব।

~ আচাৰ্যই হঠাতে কয় যে যিসকলৰ মনত নেতিবাচক চিন্তা থাকে তেওঁলোকে জীৱনত কেতিয়াও আগবাঢ়িব নোৱাৰে। গতিকে নেতিবাচক চিন্তা মনলৈ আহিবলৈ নিদিব আৰু আনকো নেতিবাচক চিন্তা নকৰিবলৈ চেষ্টা কৰক, কাৰণ সময়ৰ লগে লগে ই আপোনাৰ ওপৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। জীৱনত কোনো ভাল কাম কৰিব নোৱাৰাৰ এটা ডাঙৰ কাৰণ হৈ পৰে এয়া।

~ চাণক্য নীতিৰ মতে, সৰু সৰু ভুলৰ বাবে আনৰ ওচৰত ক্ষমা বিচৰা মানুহ ভিতৰৰ পৰা দুৰ্বল। এনে লোকৰ নিজৰ ওপৰত আস্থা নাথাকে। সেইবাবেই তেওঁ আনজনৰ ওচৰত ক্ষমা খুজিব বিচাৰে তেওঁৰ দোষ হওক বা নহওক। ইয়াৰ বাবে সেই ব্যক্তিজনে কেতিয়াও সফলতা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম নহয় কাৰণ তেওঁৰ আত্মবিশ্বাসৰ অভাৱ।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment