এজন ব্যক্তিয়ে সকলো পৰিস্থিতিত শান্ত হৈ থাকিব লাগে, প্ৰতিটো কামতে তেওঁ সফলতা লাভ কৰিব।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই গীতাৰ উপদেশত অৰ্জুনক প্ৰতিটো দিশ বিতংভাৱে বুজাই দিছে। গতিকে, আজিৰ লেখাটোত আমি আপোনালোকক গীতা জ্ঞানৰ কিছু শিক্ষা ক’ম, যিয়ে আপোনাক সফলতাৰ পথত আগুৱাই নিব পাৰে।

গীতা উপদেশঃ শ্ৰীমদ্ভাগৱত গীতা ভাৰতীয় ধৰ্মীয় সাহিত্যৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ গ্ৰন্থ। এই গীতাত ধৰ্মীয়, দাৰ্শনিক আৰু আধ্যাত্মিক নীতিৰ জৰিয়তে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু অৰ্জুনৰ সংলাপ উপস্থাপন কৰা হৈছে। ইয়াত জীৱনৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত ধৰ্ম, কৰ্ম, ভক্তি আৰু জ্ঞানৰ বিষয়ে শিক্ষা দিয়া হৈছে। এই গ্ৰন্থখন পঢ়ি এজন ব্যক্তিয়ে জীৱনৰ পথত সঠিক সিদ্ধান্ত লোৱাৰ কলা শিকে। আপোনালোকক কওঁ যে এই যুদ্ধ কেৱল আমাৰ নিজৰ মানুহৰ মাজতহে হৈছিল। ইয়াৰ বাবেই অৰ্জুন বৰ বিচলিত হৈছিল যদিও মাধৱে গীতা প্ৰচাৰ কৰি থাকোঁতে জীৱনৰ সমগ্ৰ ৰহস্য তেওঁৰ আগত প্ৰকাশ কৰিছিল। সংস্কৃত ভাষাত ৰচিত এই গ্ৰন্থখনত ৭০০টা শ্লোক আৰু ১৮টা অধ্যায় আছে।

মনটো শান্ত কৰি ৰাখক

গীতাৰ উপদেশৰ সময়ত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক কৈছিল যে যিকোনো পৰিস্থিতিত এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ মনটো শান্ত কৰি ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি যিকোনো সিদ্ধান্ত সহজে ল’ব পাৰে। কাৰণ যিয়েই নহওক কিয়, কোনো কথাতে বিৰক্ত বা খং উঠিব নালাগে। আপোনাৰ মানসিক চাপ বাঢ়িব। লগতে আপুনি কোনো সিদ্ধান্ত ল’ব নোৱাৰিব।

ভগৱান শ্ৰী কৃষ্ণই গীতাৰ ধৰ্মধ্বনিৰ সময়ত কৈছে যে সময় আৰু পৰিস্থিতি যিকোনো সময়তে সলনি হ’ব পাৰে। গতিকে যদি আপুনি ভাল সময় পাৰ কৰিছে তেন্তে কাকো অপমান নকৰিব। কাকো সৰু বা তুচ্ছ বুলি ভবাৰ ভুল নকৰিব, কাৰণ সময় আপোনাৰ তুলনাত অধিক শক্তিশালী। ঘূৰাবলৈ বেছি সময় নালাগে।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ মতে যিজনে সংগ্ৰাম নকৰাকৈ সকলো পায়। যিসকলৰ ইগো আছে তেওঁলোকৰহে আছে, কিন্তু যিসকলে নিজৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ জৰিয়তে সফলতা লাভ কৰে। তেওঁ সদায় ইগোৰ দৰে শব্দৰ পৰা আঁতৰি থাকে, কাৰণ তেওঁ কঠোৰ পৰিশ্ৰম বুজি পায়। গতিকে নিজৰ বস্তুবোৰক লৈ কেতিয়াও গৌৰৱ কৰা উচিত নহয়।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ মতে প্ৰতিজন মানুহেই ঈশ্বৰৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ বিশ্বাস ৰাখিব লাগে, কাৰণ য’ত আপোনাৰ নিজৰ মানুহেও আপোনাক এৰি যায় তাতো ঈশ্বৰ আপোনাৰ কাষত থিয় দিয়ে। সেয়েহে সদায় ঈশ্বৰক পূজা কৰক।

গীতা ধৰ্ম প্ৰচাৰৰ সময়ত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছিল যে য’ত এজন ব্যক্তিৰ অধিকাৰ আছে তাতেই তেওঁ নিজৰ আত্মসন্মানৰ বাবে প্ৰয়োজন অনুসৰি থিয় দিব লাগে। নহলে মানুহে আপোনাক দমন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব। গতিকে নিজৰ আত্মসন্মানৰ সৈতে কেতিয়াও আপোচ নকৰিব।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment