৫০০ বছৰৰ অপেক্ষাৰ অন্ত পৰিল, আজি অযোধ্যাত বহিব ভগৱান শ্ৰীৰাম

অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰ অনুষ্ঠানঃ আজি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ উপস্থিতিত ভগৱান ৰামৰ মূৰ্তিৰ অভিষেক অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হ’ব। ৰাম জন্মভূমিৰ অভয়াৰণ্যত দিনৰ ১২.০৫ ​​বজাৰ পৰা নিশা ১২.৫৫ বজালৈ ভগৱান শ্ৰীৰামৰ অভিষেকৰ আয়োজন কৰা হ’ব।

ভাৰতীয়ৰ ৫০০ বছৰীয়া অপেক্ষাৰ আজি অন্ত পৰিব। আজি ৰামলালা নিজৰ অস্থায়ী তম্বুৰ পৰা ওলাই আহি স্থায়ী মন্দিৰত বাস কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণৰূপে সাজু হৈছে। যদিও দুদিন পূৰ্বে ৰামলালাৰ মূৰ্তিটো অভয়াৰণ্যত স্থাপন কৰা হৈছিল, তথাপিও এই অভিষেক এতিয়াও হোৱা নাই। আজি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ উপস্থিতিত অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা অনুষ্ঠান।

ৰামলালাৰ অভিষেকৰ শুভ সময়

ৰামলালাৰ অভিষেক অতি শুভ আৰু বিশেষ সময়ত হ’বলৈ গৈ আছে। বিশেষ কথাটো হ’ল শুভ সময়ৰ বাবে মাত্ৰ ৮৪ ছেকেণ্ড সময় আছে, এই সময় হ’ব যেতিয়া সকলো গ্ৰহ অনুকূল হ’ব। ইতিমধ্যে এই বিশেষ পূজা আৰম্ভ হ’ব যদিও ৮৪ ছেকেণ্ডত মূল গৃহস্থৰ উপস্থিতিত প্ৰাণ-প্ৰতিষ্ঠাৰ বিশেষ মন্ত্ৰ জপ কৰা হ’ব। ৰামলালাৰ মূৰ্তি অভিষেকৰ শুভ সময় ১২:২৯ বজাৰ পৰা ১২:৩০ বজালৈ। এই শুভ সময়ত ৰামলালাই চিৰদিন মন্দিৰত বাস কৰিব।

অযোধ্যাই ৰামক আদৰিবলৈ কইনাৰ দৰে সজাইছিল

১৬ জানুৱাৰীৰ পৰাই ৰাম লাল্লাৰ অভিষেক অনুষ্ঠানৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছিল, আজি মন্দিৰ উদ্বোধন আৰু ৰাম লাল্লাৰ অভিষেকেৰে অনুষ্ঠানৰ সামৰণি পৰিব। ৰামলালাৰ অপেক্ষাত চকুৰ পতা মেলি বহি থকা অযোধ্যাক কইনাৰ দৰে সজাই পৰাই সৌন্দৰ্য কৰি তুলিছে। ৰামনগৰী সম্পূৰ্ণ পোহৰত তিতি গৈছে। ৰাম জন্মভূমি বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ থলুৱা আৰু বিদেশী ফুলেৰে সজাই তোলাৰ লগতে জন্মভূমি পথ, ৰাম পথ, ধৰম পথ আৰু লতা চকতো সুন্দৰ ফুলৰ সজ্জা কৰা হৈছে। বিভিন্ন ধৰণৰ সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানৰ বাবে মঞ্চ সৃষ্টি কৰা হৈছে। বিভিন্ন স্থানত বিভিন্ন ধৰ্মগুৰুৱে ৰামকথাৰ আয়োজন কৰাৰ লগতে বিভিন্ন দেশত ৰামলীলাৰো মঞ্চায়ন কৰা হৈছে।

আজি অযোধ্যাত ৰাম মন্দিৰ উদ্বোধন

গৈছিল. ১৯ জানুৱাৰীত আউষধীৱ, কেছাৰাধীৱ, ঘৃতাধিৱ, ১৯ জানুৱাৰীত ধন্যাধীৱ, ২০ জানুৱাৰীত চুগধীৱ, ফল ধ্বনি, পুষ্পধৱ আৰু ২১ জানুৱাৰীত মধ্যধীৱ আৰু শয়াধীৱ অনুষ্ঠিত কৰা হয়। ২২ জানুৱাৰীত মহান ৰাম মন্দিৰ উদ্বোধন হ’ব, ইমান দিনে ৰাইজে এই মুহূৰ্তৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছিল।

এই চেলিব্ৰিটিসকলে ৰাম মন্দিৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিছে

ৰাম মন্দিৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত ক্ৰিকেট, বলীউড, ব্যৱসায় আৰু বহু ক্ষেত্ৰৰ সুপৰিচিত ব্যক্তিসকলক আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছে। ৰাম আৰু সীতা অৰ্থাৎ ৰামায়ণৰ পৰা মানুহৰ মনত সৃষ্টি হোৱা অৰুণ গোবিল আৰু দীপিকা চিকলিয়াকো এই ঐতিহাসিক মুহূৰ্তৰ সাক্ষী হ’বলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল। বিজ্ঞান ক্ষেত্ৰৰ পৰা কে কস্তুৰীৰংগন, মেট্ৰ’মান ই শ্ৰীধৰণ, শিক্ষাবিদ টিভি মহনদাস পাই, কলা ক্ষেত্ৰৰ পৰা অমিতাভ বচ্চন, অভিষেক বচ্চন, ৰজনীকান্ত, হেমা মালিনী, আশা ভোছলে, উষা মংগেশকাৰ, অৰুণ গোবিল, প্ৰসুন যোশী, শংকৰ মহাদেৱন, সুভাষ ঘাই, অনুৰাধা পৌদৱাল অযোধ্যাত উপস্থিত হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও সামৰিক সেৱাৰ পৰা অহাসকলৰ ভিতৰত আছে প্ৰাক্তন সেনা প্ৰধান মনোজ মুকুন্দ নৰৱনে আৰু এছ পদ্মনাভন। ইয়াৰ উপৰিও অযোধ্যাত ৰাম লাল্লাক চি জে আই ডি ৱাই চন্দ্ৰচুদ, ন্যায়াধীশ শৰদ অৰবিন্দ ববডে, প্ৰাক্তন মুখ্য ন্যায়াধীশ ইউ ইউ ললিতৰ লগতে তুষাৰ মেহতা, অৰুণ পুৰী, ৰাম লাল্লাৰ অধিবক্তা ৰবি শংকৰ প্ৰসাদ আদিয়েও ৰাম লাল্লাক ভয়ংকৰ আদৰণি জনাব। ৰাম মন্দিৰৰ স্থপতিবিদ চন্দ্ৰকান্ত ভাই সোমপুৰাইও ৰাম মন্দিৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিছে।

অযোধ্যাৰ ভৱিষ্যৎ ৰাম মন্দিৰৰ বিশেষত্ব

পৰম্পৰাগত নগৰ শৈলীত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে অযোধ্যাৰ ভৱিষ্যৎ ৰাম মন্দিৰ। মন্দিৰৰ দৈৰ্ঘ্য (পূব-পশ্চিম) ৩৮০ ফুট, প্ৰস্থ ২৫০ ফুট আৰু উচ্চতা ১৬১ ফুট। মন্দিৰত মুঠ ৩৯২ টা খুঁটা আৰু ৪৪ টা দুৱাৰ আছে। মন্দিৰৰ স্তম্ভ আৰু বেৰত হিন্দু দেৱ-দেৱীৰ ছবি আছে। ভগৱান শ্ৰীৰামৰ শৈশৱৰ ৰূপ (শ্ৰী ৰামলালাৰ মূৰ্তি) তলৰ মহলাত উপস্থিত মূল অভয়াৰণ্যত ৰখা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment