Advertisement
সম্পৰ্ক

আপোনাৰ ভাল সম্পৰ্ক শেষ কৰিব পাৰে এই ৫ টা কথাই, পাছত কৰি থাকিব অনুশোচনা

সম্পৰ্কবোৰ প্ৰতিবাৰেই সহজ নহয়। সম্পৰ্ক পৰিচালনা কৰিবলৈ বহুত যত্ন, সাৱধানতা আৰু বুজাবুজিৰ প্ৰয়োজন হয় আৰু এই সকলোবোৰ কথাই সম্পৰ্কক সুস্থ আৰু শক্তিশালী কৰি তোলে। অৱশ্যে কেতিয়াবা মানুহে অজানিতে নিজৰ সম্পৰ্ক নষ্ট কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। মানুহৰ আচৰণে সম্পৰ্কবোৰ নষ্ট কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে যাৰ বাবে দুজন মানুহৰ মাজৰ সংযোগ শেষ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। আজি এই লেখাটোত আমি আপোনালোকৰ লগত কিছুমান কামৰ বিষয়ে কথা পাতিম যিবোৰ আপুনি কৰাটো এৰাই চলিব লাগে। এই সকলোবোৰ কাম কৰিলে সম্পৰ্কৰ গুণগত মান আৰু আয়ুসত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। এইবোৰৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জনাওক-

অকথিত প্ৰত্যাশা- অকথিত প্ৰত্যাশাৰ বাবে বহু সময়ত মানুহে মনৰ মাজত ইজনে সিজনৰ পৰা আঁতৰি যাবলৈ আৰম্ভ কৰে। একো নোকোৱাকৈ মনতে দাবী উত্থাপন কৰিলে, ইচ্ছা প্ৰকাশ নকৰিলে সম্পৰ্কত ক্ষোভ আৰু ভুল বুজাবুজিৰ বীজ সিঁচিব পাৰে। সম্পৰ্কত মানুহে প্ৰায়ে আশা কৰে যে তেওঁলোকৰ সংগীয়ে তেওঁলোকৰ কথা বুজিব, কিন্তু ইজনে সিজনৰ লগত কথা নপতাৰৰ বাবে সদায় হতাশ হৈ থাকে, যাৰ ফলত সম্পৰ্কত দূৰত্বৰ সৃষ্টি হয়।

সদায় নিজকে সঠিক বুলি প্ৰমাণ কৰা – সদায় নিজকে সঠিক বুলি প্ৰমাণ কৰাৰ ভুলটোৱেও আপোনাৰ সম্পৰ্ক বিনষ্ট কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে সম্পৰ্কত কাজিয়া বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। যেতিয়া কোনো সম্পৰ্কত থকা দুয়োজন মানুহেই ইজনে সিজনক বুজি পোৱাৰ পৰিৱৰ্তে নিজকে সঠিক আৰু আনজনক ভুল বুলি বিবেচনা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেতিয়া সম্পৰ্কটোৰ বৃদ্ধিত ইয়াৰ অতি বেয়া প্ৰভাৱ পৰে।

আওকাণ- সংগীয়ে ইজনে সিজনক আওকাণ কৰিলে আপোনাৰ সম্পৰ্কৰ ভেটি দুৰ্বল হ’ব পাৰে। কঠিন কথা-বতৰা এৰাই চলা, বিষয়বোৰ দমন কৰা বা আৱেগিকভাৱে নিজকে আঁতৰাই ৰখাটোৱে আপোনালোক দুয়োৰে মাজত আৱেগিক ব্যৱধান সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ সম্পৰ্কত এক অকথিত উত্তেজনাৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি হয়।

পইণ্ট সংগ্ৰহ কৰা – অভিযোগ আৰু একাউণ্টৰ খবৰ ৰখাৰ অভ্যাসে সম্পৰ্কক বিষাক্ত কৰি তুলিব পাৰে। ইজনে সিজনৰ ভুলবোৰ লক্ষ্য কৰি প্ৰতিটো কথা-বতৰাত গণনা কৰাই আপোনাৰ সম্পৰ্ক দুৰ্বল হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এই অভ্যাসৰ বাবেই আপোনালোক দুয়োৰে মাজত ক্ষোভ বাঢ়িব পাৰে।

“মোৰ দৰে হোৱা” মানসিকতা – ‘মোৰ দৰে হোৱা’ মানসিকতাই সম্পৰ্কত তুলনা আৰু সমালোচনাৰ জন্ম দিয়ে। আনজনক আপোনাৰ দৰে কাম কৰিবলৈ হেঁচা প্ৰয়োগ কৰিলে আপোনাৰ সম্পৰ্কত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। আপোনাৰ এই মানসিকতাই আপোনাৰ সংগীৰ ওপৰত হেঁচা প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। আপোনাৰ এই মানসিকতাৰ বাবেই আনজনৰ বৃদ্ধিৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button