মহিলাৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা ইচ্ছা কম হোৱাৰ ৫টা কাৰণ

পৰিৱৰ্তিত পৰিবেশ আৰু জীৱনশৈলীত শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ কথা কোৱাটো সহজ হৈ পৰিছে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা ইচ্ছা কম হোৱাৰ সমস্যা মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত অতি সাধাৰণ, কাৰণ মহিলাৰ তুলনাত পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াক বহুত কম দেখা যায়। এই সমস্যাই মহিলাৰ লগতে পুৰুষৰ জীৱনতো প্ৰভাৱ পেলায়। কাৰণ জীৱন সংগী যেতিয়া শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ প্ৰতি উদাসীন হৈ পৰে তেতিয়া সম্পৰ্কটো তিতা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা ইচ্ছা কম হোৱাৰ সমস্যাই মহিলাৰ মানসিক স্তৰতো প্ৰভাৱ পেলায়। কম শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা ইচ্ছাৰ ভয় প্ৰতিগৰাকী মহিলাৰ মাজত কিছু সময়ৰ পিছত দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে, কিছুমান মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত সময়ৰ আগতেই এই সমস্যা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। যেতিয়াই মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এই সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় তেতিয়াই তেওঁলোকৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ প্ৰতি আগ্ৰহ কমি যায় বা শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ সময়ত তেওঁলোক উদাসীন হৈ পৰে।

মহিলাৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা ইচ্ছা কম হোৱাৰ কাৰণ

হৰম’ন

আমি সকলোৱে জানো যে আমাৰ শৰীৰৰ বহু কাম হৰম’নৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয়। কিছুমান বিশেষ হৰম’নৰ বাবেহে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা জীৱন ভাল হৈ থাকে। যদি একেবোৰ হৰম’ন কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেন্তে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা জীৱনত প্ৰভাৱ পৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বহু সময়ত কামনাৰ মাত্ৰাত অনিয়মৰ বাবে এনে হয়। মানসিক চাপ, হতাশা আৰু ঔষধৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰেও হৰম’নত প্ৰভাৱ পেলায়।

টোপনিৰ অভাৱ

পৰিৱৰ্তিত জীৱনশৈলী আৰু ৰাতি দীঘলীয়া সময় সজাগ হৈ থকাৰ অভ্যাসৰ বাবে মানুহৰ মাজত টোপনিৰ প্ৰতি অসাৱধানতা দেখা যায়। টোপনিৰ অভাৱৰ বাবে গোটেই দিনটো শৰীৰ ভাগৰুৱা হৈ থাকে আৰু ইয়াৰ বাবে শৰীৰত বহুতো পৰিৱৰ্তন ঘটে যিবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। বহু গৱেষণাৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে যিসকল লোকে ভালদৰে শুই থাকে তেওঁলোকৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা জীৱন উন্নত হয়।

ৰক্তহীনতা

মহিলাৰ মাহেকীয়া হোৱাৰ বাবে শৰীৰত আইৰণ আৰু বহু এচিডৰ অভাৱ প্ৰায়ে দেখা যায়। আইৰণৰ অভাৱত মহিলাসকল প্ৰায়ে ৰক্তহীনতাৰ বলি হয়। ৰক্তহীনতা বা আইৰণৰ অভাৱৰ বাবে মহিলাৰ যৌনাংগত সঠিকভাৱে তেজৰ চলাচল নহয় আৰু শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

মানসিক চাপ বা হতাশা

জীৱনৰ আটাইতকৈ বিপদজনক বস্তুটো হ’ল মানসিক চাপ বা হতাশা, কাৰণ ইয়াৰ বাবেই মানুহে গম নাপায় যে শৰীৰে কেতিয়া নিজৰ ক্ষমতা হেৰুৱাই পেলায়। যদি মানসিক চাপ থাকে তেন্তে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ কোনো ইচ্ছা নাথাকে। দীৰ্ঘদিন ধৰি মানসিক চাপ থাকিলে টেষ্টষ্টেৰন হৰম’নৰ উৎপাদনো কমি যায়, যিটো শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা জীৱনৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৰম’ন।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment