৫টা চিকিৎসাজনিত কাৰণ যাৰ বাবে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ মন নাযায়

সংগীৰ সৈতে শাৰীৰিক সংস্পৰ্শ হোৱাটো সম্পৰ্কৰ স্বাভাৱিক অংশ। কিন্তু ইয়াৰ উত্থান-পতনে সম্পৰ্কটোক গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। অনাগ্ৰহ অনুভৱ কৰাটো কেতিয়াবা স্বাভাৱিক বুলি ধৰিব পাৰি, কিন্তু এই অনুভৱৰ অহৰহ অটলতাই গুৰুতৰ অৱস্থাৰ ইংগিত দিয়ে।

যৌনতাৰ প্ৰতি থকা আকাংক্ষা সকলোৱে অনুভৱ কৰা এক জৈৱিক বস্তু। কিন্তু বহু সময়ত শাৰীৰিক আৰু মানসিক দুয়োটা কাৰণতে ইয়াত উত্থান-পতন ঘটে। কেতিয়াবা এনে উত্থান-পতন অনুভৱ কৰাটো সম্পূৰ্ণ স্বাভাৱিক। কিন্তু যদি আপুনি অনবৰতে যৌনতাৰ প্ৰতি অনাগ্ৰহ অনুভৱ কৰে, তেন্তে ই এটা ডাঙৰ সমস্যাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। পাঁচটা চিকিৎসা কাৰণৰ বাবে আপুনি যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ ইচ্ছা অনুভৱ নকৰে আমাক জনাওক।

হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন: ৰজোনিবৃত্তি, গৰ্ভাৱস্থা বা থাইৰয়ড বিকাৰৰ বাবে হৰম’নৰ মাত্ৰা অৱনতি ঘটিলে যৌনতাৰ প্ৰতি আকাংক্ষা কমি যাব পাৰে।

কিছুমান ঔষধৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া: এন্টিডিপ্ৰেছন, এন্টিহাইপাৰটেনচিভ, হৰম’নযুক্ত গৰ্ভনিৰোধক আদি ঔষধে হৰম’নৰ মাত্ৰাত বাধা দিব পাৰে। যাৰ ফলত যৌন ক্ষমতা হ্ৰাস পাব পাৰে।

দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগঃ ডায়েবেটিছ, হৃদৰোগ আৰু দীৰ্ঘদিনীয়া বিষৰ দৰে স্বাস্থ্যজনিত অৱস্থাই যৌন ইচ্ছাৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়।

মানসিক স্বাস্থ্যৰ বিকাৰ: হতাশা আৰু মানসিক চাপৰ দৰে অৱস্থাই যৌনতাৰ ইচ্ছা কমাই দিয়ে। মানসিক কাৰণ যেনে কম আত্মসন্মান, শৰীৰৰ প্ৰতিচ্ছবিৰ সমস্যা, বা সম্পৰ্কৰ সমস্যা আদিয়েও যৌনতাৰ প্ৰতি আকাংক্ষা কমি যাব পাৰে।

টোপনিৰ অভাৱ: অনিদ্ৰা বা টোপনিৰ এপনিয়ায়ে আপোনাৰ হৰম’ন উৎপাদনত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে। টোপনিৰ মানদণ্ড বেয়া হ’লে ক্লান্তি আৰু দিনৰ ভাগত টোপনি আহিব পাৰে, যাৰ ফলত শক্তিৰ মাত্ৰা কম হ’ব পাৰে। যিয়ে যৌনতাৰ ইচ্ছা হ্ৰাস কৰাৰ কাম কৰে।

উপসংহাৰ

যদি আপুনি অনবৰতে নিজৰ মাজত যৌনতাৰ অভাৱ অনুভৱ কৰি থাকে, তেন্তে ইয়াক আওকাণ নকৰিব, বৰঞ্চ আপোনাৰ সংগীৰ সৈতে এই বিষয়ে মুকলিকৈ কথা পাতিব, যাতে তেওঁ আপোনাক বুজি পায় আৰু ইয়াৰ ফলত সম্পৰ্কত দূৰত্বৰ সৃষ্টি নহয়। লগতে এই বিষয়ে এজন স্বাস্থ্যসেৱা পেছাদাৰীক লগ কৰক। যাতে সমস্যাটো জানি ঔষধ, থেৰাপী আৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন অনাৰ পিছত আপোনাৰ মাজত যৌনতাৰ আকাংক্ষা পুনৰ ঘূৰাই আনিব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment