Advertisement
স্বাস্থ্য

খোজ কাঢ়িব গলে কেতিয়াও নকৰিব এই ৫টা ভুল, হ’ব পাৰে যথেষ্ট ক্ষতি

5 Walking Mistakes: আজিৰ দ্ৰুতগতিত চলি থকা জীৱনত মানুহৰ প্ৰতিটো মোৰতে কাম আছে। কিন্তু এই কামটো শাৰীৰিকভাৱে কৰা নহয় বৰঞ্চ বহি থকা অৱস্থাতহে কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত মানুহৰ শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ বহু পৰিমাণে হ্ৰাস পাইছে। কিন্তু সুস্থ জীৱনৰ বাবে শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এনে বহু গৱেষণাত দাবী কৰা হৈছে যে শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপৰ অভাৱৰ বাবে বহু ধৰণৰ ৰোগ মানুহৰ অকালতে হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। আনহাতে, আমাৰ খাদ্যাভ্যাসও বহুত বেয়া হৈ পৰিছে। সেয়েহে ব্যায়াম আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে। সময়ৰ অভাৱৰ বাবে যিসকল লোকে নিজৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি অধিক সতৰ্ক হয়, তেওঁলোকে নিশ্চিতভাৱে অন্ততঃ এটা মৰ্নিং ৱাক কৰে, কিন্তু প্ৰায়ে মানুহে খোজ কঢ়া বা খোজ কঢ়াৰ সময়ত ভুল কৰে, যাৰ বাবে তেওঁলোকে লাভৰ পৰিৱৰ্তে লোকচানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। গতিকে এই ভুলবোৰ শুধৰণি কৰিলেহে খোজকাঢ়ি যোৱাটো লাভজনক হ’ব।

খোজ কঢ়াৰ সময়ত হোৱা সাধাৰণ ভুল

১) খোজ কঢ়াৰ গতি – বিশেষজ্ঞৰ উদ্ধৃতি দি চিএনএন নিউজৰ প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে যদি আপুনি দৈনিক খোজ কঢ়া গতি সঠিক নহয় তেন্তে ইয়াৰ কোনো বিশেষ লাভ নহ’ব। যদি আপুনি সুস্থ আৰু আপুনি খোজ কাঢ়িছে তেন্তে আপোনাৰ গতিবেগ প্ৰতি ঘণ্টাত কমেও ৬ কিলোমিটাৰ হ’ব লাগে। ইয়াতকৈ কম বেগত খোজ কাঢ়িলে লাভ নগণ্য হ’ব।

২) হাত দুখন স্থিৰ কৰি ৰখা – Verywellfit ৰ মতে যদি আপুনি খোজ কাঢ়ি আছে আৰু দুয়োখন হাত স্থিৰ কৰি ৰাখিছে তেন্তে এই খোজৰ কোনো লাভ নাই। গতিকে খোজ কাঢ়িলে খোজ কঢ়াৰ দিশত দুয়োহাততে গতি থাকিব লাগে। ইয়াৰ ফলত সমগ্ৰ শৰীৰত কম্পন হয় যিয়ে শৰীৰৰ অংগসমূহ সক্ৰিয় কৰে। ইয়াৰ ফলত ওজন কমোৱাত সহায়ক হ’ব।

৩) খোজ কঢ়াৰ আগতে আৰু পিছত পানী – প্ৰায়ে মানুহে খোজ কঢ়াৰ আগতে বহুত পানী খায়। ইয়াৰ ফলত লাভৰ পৰিৱৰ্তে লোকচানৰ সৃষ্টি হয়। যদি আপুনি খোজ কঢ়াৰ আগতে বেছি পানী খায় তেন্তে আপোনাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব আৰু ইয়াৰ ফলত পানী আৰু নিমখৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হ’ব। সেয়ে পানী খোৱাৰ পিছত ২০ৰ পৰা ২৫ মিনিট জিৰণি লৈ তাৰ পিছত ফুৰিবলৈ যাওক। অৱশ্যে পিয়াহ লাগিলে পানী খোৱাটো জৰুৰী। খোজ কঢ়া শেষ হ’লেও পানী খাব লাগে।

৪/ ভুল ভংগীমা-ভুল ভংগীমাত খোজ কাঢ়িলে বৃহৎ ক্ষতি হব। উদাহৰণস্বৰূপে ডিঙি বেঁকা কৰি খোজ দিলে কান্ধকে ধৰি সমগ্ৰ শৰীৰত বিষ বাঢ়িব। মোবাইল ফোনত মেছেজ বা চাই বা কথা পাতি থাকোঁতে খোজ কাঢ়িলে ইয়াৰ ফলতো যথেষ্ট ক্ষতি হ’ব। গতিকে পোনে পোনে থিয় হৈ সঠিকভাৱে খোজ কাঢ়িব লাগে। ইয়াৰ পৰা আপুনি অধিক লাভৱান হ’ব।

৫) জিৰণি লোৱা আৰু শুই থকা – কিছুমান মানুহে গোটেই সপ্তাহটো খোজ কাঢ়ি থাকে কিন্তু ইয়াৰ ফলত শৰীৰটো ভাগৰুৱা হৈ পৰিব আৰু পিছদিনাও ক্ষতি হ’ব পাৰে। সেয়ে শৰীৰক এদিন জিৰণি দিব লাগে। ইয়াৰ লগতে শান্তিপূৰ্ণ টোপনিও গুৰুত্বপূৰ্ণ। হয়, কেতিয়াবা খোজ কঢ়াৰ বিকল্প যেনে চাইকেল চলোৱা বা সাঁতোৰৰ অভ্যাসও কৰিব লাগে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button