১০০ টকীয়া নোট নিষিদ্ধ হ’ব, আৰ বি আইৰ নতুন গাইডলাইন জানি লওক সম্পূৰ্ণ খবৰ

১০০ টকীয়া নোট নিষিদ্ধ হ’ব, RBI য়ে প্ৰকাশ কৰিলে নতুন গাইডলাইন, জানো সম্পূৰ্ণ খবৰ, এই দাবী ছ’চিয়েল মিডিয়াত ভাইৰেল হৈ আছে। এতিয়া ছচিয়েল মিডিয়াত এটা দাবী খুবেই বিখ্যাত হৈ পৰিছে যে অতি সোনকালে পুৰণি ১০০ টকীয়া নোট নিষিদ্ধ হ’বলৈ গৈ আছে। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ উদ্ধৃতি দি বিখ্যাত দাবীটোত এইটোও কোৱা হৈছে যে এতিয়া ২০২৪ চনৰ ৩১ মাৰ্চলৈকে পুৰণি নোট সলনি কৰিব পৰা যাব। ইয়াৰ পিছত ইয়াৰ আইনী বৈধতা শেষ হ’ব আৰু ইয়াক গ্ৰহণ কৰা নহ’ব।

১০০ টকীয়া নোট নিষিদ্ধ হ’ব, আৰ বি আইৰ নতুন গাইডলাইন জানি লওক সম্পূৰ্ণ খবৰ

২০ ডিচেম্বৰ, ২০২৩ তাৰিখে ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্ম X ত ব্যৱহাৰকাৰী @nawababrar131 এ এটা পোষ্ট দিছিল। এতিয়া দাবী কৰা হৈছে যে এই পুৰণি ১০০ টকীয়া নোটবোৰ অতি সোনকালে বন্ধ হ’বলৈ গৈ আছে। এতিয়া এই পোষ্টটোত পুৰণি ১০০ টকীয়া নোটৰ এখন ফটোও পোষ্ট কৰা হৈছে। যাৰ সৈতে তেওঁ লিখিছে যে এতিয়া এই পুৰণি ১০০ টকীয়া নোটখন অতি সোনকালে বন্ধ হ’বলৈ গৈ আছে। আৰ বি আইয়ে নোট সলনিৰ পৰীক্ষাৰ তাৰিখ ৩১ মাৰ্চ, ২০২৪ হিচাপে নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।

RBI ৰ বিখ্যাত দাবীৰ সত্য

আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে এতিয়া এই বিখ্যাত দাবীটো তথ্য-পৰীক্ষাত সম্পূৰ্ণ ভুল বুলি ধৰা পৰিছে। লগতে RBI ৰ চক্ৰান্ত চৰকাৰে জাৰি কৰা নাছিল। য’ত দাবী কৰা হৈছে যে ১০০ টকীয়া পুৰণি নোট বন্ধ কৰিবলৈ গৈ আছে। বিখ্যাত দাবীটোৰ সত্যাসত্য নিৰূপণৰ বাবে আমি গুগলত ইয়াৰ সৈতে জড়িত বাতৰি বিচাৰিলোঁ, কিন্তু কোনো প্লেটফৰ্মত তেনে কোনো খবৰ পোৱা নগ’ল। ইয়াৰ পিছত আমি RBI ৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চেক কৰিলোঁ।

ছচিয়েল মিডিয়া হেণ্ডেলতো এই তথ্য লাভ কৰা নাই আৰ বি আইয়ে। এতিয়া ২০১৮ চনৰ ১৯ ​​জুলাইৰ এই পোষ্টটো আৰ বি আইৰ এক্স একাউণ্টত প্ৰকাশ পাইছে। য’ত ১০০ টকীয়া নতুন নোটৰ ফটোও পোষ্ট কৰা হৈছে। য’ত স্পষ্টকৈ লিখা আছে যে পুৰণি টোকাবোৰো প্ৰচলনত থাকিব। আৰ বি আইয়ে নতুন গাইডলাইন জাৰি কৰি কয় যে ৩৬ দিনৰ পাছত পুনৰ ১০০ টকীয়া নোট নিষিদ্ধ কৰা হ’ব।

Disclaimer:- এই পোষ্টটো ছচিয়েল মিডিয়াৰ জৰিয়তে লোৱা হৈছে, আপোনালোকৰ তথ্যৰ বাবে আমি আপোনালোকক জনাওঁ যে Axominfo য়ে ইয়াৰ কোনো নিশ্চিতকৰণ বা সঠিক খবৰ দাবী নকৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment